Oddajte pobudo

Vzpostaviti register sporazumov o preživljanju

Področje: Delovno pravno
Pristojni organi: MDDSZ, MNZ, Policija
  • 28. 01. 2013Pobuda objavljena
  • 28. 01. 2013Pobuda posredovana v odziv
  • 15. 04. 2013Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Višino otroškega dodatka določa znesek vseh sredstev razdeljen na družinskega člana. Pri tujih državljanih so kot osnovni pogoj za prebivanje v RS oziroma za pridobitev dovoljenja za prebivanje in posledično prijavo prebivališča določena zadostna sredstva za preživljanje, kar trenutno znaša 260 € mesečno na osebo. V kolikor tujec nima zadostnih sredstev za preživljanje, je zakonsko določena možnost, da manjkajoči znesek pridobi na podlagi sporazuma o preživljanju s strani tretje osebe, v obliki sodno izvršljive notarske listine, kar se v praksi pogosto dogaja. Ker centri za socialno delo tega podatka brez sodelovanja z upravnimi enotami ali notarji ne morejo pridobiti, prihaja do množičnih zlorab (v kolikor center ne preveri obstoj listine in tujec sredstev pri vlogi ne navede). Sodelovanje med organi se je v praksi izkazalo za nekonsistentno in nezadostno, prav tako se pri izdaji dovoljenja za prebivanje za sredstva za preživljanje upošteva tudi otroški dodatek, kar pomeni, da ima lahko družina zadostna sredstva za preživljanje tudi na podlagi tega, ker predhodno ni bil upoštevan sporazum o preživljanju in ga posledično ne rabijo več.

Predlagam da se vzpostavi register sporazumov o preživljanju z osebnimi podatki, zneski in preklici le teh, kamor bi bili notarji zavezani posredovati podatke in do katerega bi imeli centri za socialno delo neposreden elektronski dostop. Ob morebitni lažji izvedbi bi bili podatki lahko vzpostavljeni tudi preko davčnega sistema, oziroma kakorkoli z ažurnim in enostavnim pridobivanjem podatkov pristojnih služb.

Hvala in lep pozdrav.

Odgovor pristojnega organa

V pobudi predlagatelj namreč predlaga vzpostavitev registra sporazumov o preživljanju tujcev s strani tretje osebe, iz katerega bi bili podatki o zneskih, ki jih oseba dobiva na podlagi sporazuma. To naj bi potrebovali CSDji, ko odločajo o pravicah do socialnih transferov in družinskih prejemkov.

V zvezi z navedenim poudarjamo, da pri predmetnih sporazumih o preživljanju s strani tretje osebe ne gre za dolžnost preživljanja po Zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih - ta ureja le zakonsko obveznost preživljanja staršev do otrok, otrok do staršev in med bivšima zakoncema. Tako je potrebno te sporazume o preživljanju (ki to torej niso) pravno ovrednotiti kot civilne pogodbe, Različni prejemki po civilnih pogodbah pa niso predmet ugotavljanja premoženjskega položaja za potrebe dodelitve socialnih ali družinskih transferov in dajatev.

Vprašanje fiktivnih pogodb z namenom pridobitve pravic po zakonodaji, ki jo pokriva MNZ, pa je v pristojnosti MNZja.