Oddajte pobudo

Napotitev bolnika na zdravljenje izven kraja prebivanja

Področje: Zdravstvo
Pristojni organi: MZ, ZZZS
  • 08. 01. 2013Pobuda objavljena
  • 08. 01. 2013Pobuda posredovana v odziv
  • 04. 02. 2013Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

POBUDA:

 

Ko je bolnik napoten na zdravljenje  v bolnišnico izven svojega kraja je  upravičen do povračila stroškov. To pravi zakon -  birokratske republike Slovenije

Ampak kako in kdaj?

Obračun se dela mesečno in je bolnik upravičen nadomestila le za  bolezen in nesrečo pri delu?

Za prometno nesrečo ali poškodbo pa NE!?

Zakon pravi : 3% stroškov do minimalne plače krije zavarovanec sam(cca 22€) ostalo se mu povrne.

Problem je v tem zakaj predlagam da se ukine povračilo:

1.osebni zdravnik ne opozori pacienta da je upravičen do povračila

2.šele ko imate napotnico za povračilo stroškov jo morate it potrdit v bolnico-celo k zdravniku ki je izdal izvid.(v nekaterih primerih ne sme administracija podpisat-čeprav je vse vodeno v računalniku in izvidu)

3.dodatna obremenitev zdravnikov in administracije.

4.sem celo doživel da v administraciji niso vedeli oz. so mi rekli da se ne splača uveljavlajt stroškov.

5.ko gre pacient 1. v mesecu na pregled v bolnico ne ve kolikokrat bo še šel ta mesec zato lahko šele naslednji mesec zahteva pri zdravnici nalog za povračilo stroškov in potem mora še enkrat v bolnic da mu obiske potrdijo.

6.nihče od vpletenih v to birokracijo ne stori nič da bi se to popravilo ali ukinilo,zato sem za da se povračilo stroškov UKINE!


Vsa stvar bi lahko bila enostavna:

Medicinska sestra osebne zdravnice bi lahko na zahtevo pacienta  izdala napotnico za povračilo stroškov, in v njega prepisala iz original izvida ki se hrani v osebnem kartonu pacienta kdaj in kje je bil na pregledu ali hospitaliziran. S tem bi odgovarjala da so podatki resnični.

S tem papirjem bi lahko pacient uveljavljal pravico do povračila stroškov.


Ampak v SLO ne gre tako enostavno.



Odgovor pristojnega organa

Odziv Ministrstva za zdravje:

 

Zavarovana oseba - pacient ima pravico prosto izbirati izvajalca zdravstvene dejavnosti, kateremu bo zaupala svoje zdravljenje. Ker vse zdravstvene storitve zavarovani osebi niso dostopne v kraju svojega bivanja, ima pravico do povračila potnih stroškov, kadar uveljavljajo pravice iz 1., 2. in 3. točke 23. člena Zakona o zdravstvenem vrstvu in zdravstvenem zavarovanju (Uradni list RS, št. 72/06 - uradno prečiščeno besedilo, 114/06 - ZUTPG, 91/07, 76/08, 62/10 - ZUPJS, 87/11 in 40/12 - ZUJIF; v nadaljnem besedilu ZZVZZ), če:

- morajo potovati k zdravniku ali v zdravstveni zavod v drug kraj, ker v kraju zaposlitve ali zasnega prebivališča in zdravnika ali ustreznega zdravstvenega zavoda;

- jih osebni zdravnik, zdravstveni zavod ali zdravniška komisija napoti ali pokliče v kraj zunaj stalnega previvališča ali kraja zaposlitve.

 

Pravica do potnih stroškov je omejena v primerih poškodbe, ki je nastala izved dela, kadar pa mora zavarovana oseba zaradi diagnostike, zdravljenja ali rehabilitacije zaradi bolezni oziroma poškodbe pri delu potovati k izvajalcu zdravstvene dejavnosti v drug karaj, pa ji je omenjena pravica priznana. To pravico ima za potovanje do najbližjega izvajalca zdravstvene dejavnosti, ki je usposobljen za storitve, zaradi katerih je napotena, ali do izvajalca, ki opravlja izključno dejavnost na področju psihiatrije, rehabilitacije, onkologije in ortopedije.

 

Višina povračila je urejena v Pravilniku obveznega zdravstvenega zavarovanja (Uradni list RS, št. 30/03, 35/03 - popr., 78/03, 84/04, 44/05, 86/06, 90/06 - popr. 64/07, 33/08, 7/09, 88/09, 30/11, 49/12 in 106/12), ki v 154. členu določajo, da je zavarovana oseba upravičena do povračila stroškov prevoza z javnim prevoznim sredstvom ob predložitvi vozne karte oziroma ustreznega dokazila, iz katerega je razvidno, da je bil prevoz plačan, in sicer za najkrajšo razdaljo, do najbližnega zdravnika oziroma zdravstvenega zavoda v posameznem koledarskem mesecu, zmanjšanem za 3% minimalne plače, veljavne v istem mesecu. Napisano torej pomeni, da se znesek prevoza zmanjša za 3% minimalne plače in ne, da zavarovana oseba sama krije ta znesek.

 

Nadalje pa ugotavljamo, da je postopek ugotavljanja potnih stroškov res neprijazen do zavarovanih oseb, ki za omenjeno pravico ne vedo in jo želijo uveljavljati naknadno, vendar ker v konkretnem primeru postopek uveljavljanja pravice ni zakonsko določen, temveč ZZVZZ delegira določitev postopka Zavodu za zdravsteno zavarovanje Slovenije v podzakonskem aktu, bomo pobudo posredovali Zavodu za zdravstveno zavarovanje.