Oddajte pobudo

Odprava napak pri pošiljanju Odmer NUSZ

Področje: Finance
Pristojni organi: MF, MNVP
  • 05. 11. 2015Pobuda objavljena
  • 05. 11. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 16. 12. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Ob prodaji stanovanja drugemu lastniku nastane dovolj dokumentov, da bi moralo biti avtomatsko urejeno prenehanje pošiljanja položnic prejšnjemu lastniku nepremičnine. Kot so mi obrazložili na FURS-u morajo to spremembo sporočiti na FURS občine, vendar naj bi se dogajalo precej pogosto, da tega ne storijo. Zato mora prejemnik napisati pritožbo - in ker pritožba ne zadrži plačila, je potrebno oba obroka tudi plačati (kasneje naj bi dobili to povrnjeno). Od pritožbe in plačil mine po več mesecev in se nič ne premakne in od nikjer ni odgovora.

Predlagam ureditev postopkov na tem področju, da ne bi bilo nepotrebnega pisanja/prejemanja pritožb, plačevanja/knjiženja plačil in na koncu še vračila plačil.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za finance:

NUSZ odmerja davčni organ na podlagi podatkov, ki jih davčnemu organu pošljejo občine. Te za namene odmere NUSZ podatke o nepremičninah, ki so predmet NUSZ, in o zavezancih vodijo v svojih lastnih evidencah. Podatke za evidenco lahko pridobivajo iz vseh razpoložljivih javnih virov, pa tudi neposredno od lastnikov ali uporabnikov nepremičnin. Po Zakonu o stavbnih zemljiščih (Uradni list RS, št. 44/97. 67/02 - ZV-1, 110/02 - ZUreP-1 in 110/02 - ZGO-1) je zavezanec za plačilo NUSZ neposredni uporabnik zemljišča oziroma stavbe ali dela stavbe, ki je lahko njen lastnik, imetnik pravice razpolaganja, najemnik stanovanja oziroma poslovnega prostora ali imetnik stanovanjske pravice. Zavezanec za NLJSZ torej ni nujno lastnik nepremičnine. Za zagotovitev ažurnosti podatkov v svojih evidencah občine v svojih odlokih o NUSZ urejajo obveznost zavezancev, da morajo pristojnemu organu občine v določenem času po spremembi sporočati vse spremembe, ki vplivajo na določitev višine nadomestila in spremembo statusa zavezanca. Davčni organ izvede odmero NUSZ na podlagi podatkov, ki mu jih posredujejo občine in nima zakonske pristojnosti za njihovo preverjanje ali spreminjanje.

Davčni organ izvede odmero NUSZ do 31. marca za tekoče leto oziroma v roku treh mesecev po prejemu podatkov od občin. V 406. členu Zakona o davčnem postopku (Uradni list RS, št. 13/11 - uradno prečiščeno besedilo, 32/12, 94/12. 101/13 - ZDavNepr, 111 /13. 25/14 - ZFU, 40/14 - ZIN-B in 90/14: v nadaljnjem besedilu: ZDavP-2) je določeno, da, če se med letom spremeni zavezanec za plačilo NUSZ, ima zavezanec, ki mu je bila izdana odločba, v 15 dneh po spremembi pravico zahtevati, da se odločba spremeni tako, da se njegova obveznost zmanjša in novemu zavezancu določi ustrezen znesek nadomestila. Davčni predpis torej omogoča, da se del že odmerjene obveznosti v primeru spremembe po izdaji odločbe prenese na novega zavezanca. Vendar ni nujno, da se s tem spremeni zavezanec tudi v občinski evidenci, čeprav davčni organ občino s spremembo seznani.

Glede na navedeno je še vedno najbolj zanesljiv način za ureditev zavezanca za plačilo NUSZ (pa tudi spremembe podatkov o nepremičninah, ki so predmet NUSZ) sporočanje spremembe podatkov v občinske evidence, kot to zavezancem nalagajo občinski odloki.