Oddajte pobudo

Sprememba Uredbe o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji

Področje: Kmetijstvo
Pristojni organi: MKGP
  • 26. 08. 2015Pobuda objavljena
  • 26. 08. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 25. 11. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Predlagam, da se spremeni Uredbo o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji, in sicer brez omejitve glede lastno pridelane hrane in hrane, kupljene na drugih kmetijah, za kmetije, ki nudijo samo zajtrk oz. se geografsko določi, kje to velja. V občini Kranjska Gora je zaradi propadanja kmetijstva nemogoče kupiti hrano, edino kar se lahko dobi v radiju 10 km so jogurti, siri in mleko. Ostalo je nujno kupovati v oddaljenih krajih, se pravi se po salamo (in podobno) voziš tudi do 50 km od doma.

Odgovor pristojnega organa

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano:

Turizem na kmetiji je vezan na pridelavo hrane na kmetiji. Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji (Uradni list RS, št. 57/15) določa, da mora kmetija za opravljanje dopolnilnih dejavnosti turizem na kmetiji, ki je gostinska dejavnost, zagotoviti določene vrednostne deleže surovin v koledarskem letu:

- Najmanj 50 odstotkov vrednosti lastnih surovin.

Tu so vključeni pridelki s kmetije ali izdelki s kmetije.

- Do 25 odstotkov vrednosti ponudbe lahko kmetija zagotovi z dokupom surovin, ki so pridelane na drugih kmetijah z lokalnega trga ali predelane na drugih kmetijah, ki imajo dopolnilno dejavnost predelava. Če nakup ni neposredno izveden na drugi kmetiji, mora biti iz računa ali prevzema razviden izvor surovine.
Kmetija lahko na drugih kmetijah kupi ali pridelke ali izdelke (če ima ta kmetija dopolnilno dejavnost). Zaradi razpršenosti ponudbe, če ni možno določenih pridelkov ali izdelkov kupiti na bližnjih kmetijah, je vključena možnost nakupa npr. v zadružni prodaji. Iz računa pa mora biti razvidno, s katere kmetije so ti nabavljeni pridelki ali izdelki.

- Do 25 odstotkov vrednosti ponudbe lahko kmetija dokupi surovine in izdelke v prosti prodaji.
Kmetija lahko kupi pridelke ali izdelke v trgovinah.

Kmetija mora zagotoviti vsaj polovico vrednosti pridelkov ali izdelkov. Za drugo polovico pa je omogočen dokup tako na drugih kmetijah (ali npr. preko zadruge) ali v trgovinah v prosti prodaji. Poleg tega uredba določa tudi izjemo, po kateri se ne upoštevajo omejitve za pivo, ustekleničeno vodo, mineralno vodo, kakav, čaj in kavo.
Pri pripravi uredbe so se že upoštevale tudi možnosti, da ni možen nakup vseh pridelkov ali izdelkov na drugih kmetijah v okolici. V uredbo se je zato vključila možnost nakupa z drugih kmetij preko organizirane prodaje.

Nova Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji ni povzročila novih ovir, ker je bila določba o zagotovitvi lastnih surovin že v Uredbi o vrsti, obsegu in pogojih za opravljanje dopolnilnih dejavnosti na kmetiji (Uradni list RS, št. 61/2005), kjer je bilo v drugem odstavku 7. člena določeno: (2) Za dopolnilno dejavnost turizem na kmetiji – gostinska dejavnost se mora zagotoviti takšen obseg kmetijske dejavnosti, ki zagotavlja najmanj 30% vrednosti lastnih surovin, pri čemer se jih do največ 30% vrednosti surovin lahko dokupi v trgovini, ostalo pa od drugih kmetij.

Z novo uredbo se je povečal delež surovin s kmetije, hkrati pa se je zmanjšal možni delež surovin z drugih kmetij.