Oddajte pobudo

Sodniški stroški za vložitev izvržbe

Področje: Pravosodje
Pristojni organi: MP
  • 23. 07. 2015Pobuda objavljena
  • 23. 07. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 26. 08. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Potrebno bi bilo določiti po katerem kriteriju sodišča zaračunavajo sodniške stroške za vložitev izvršbe in za ugovor na izvršbo. Očitno se dela po sistemu čim več tem bolje, kar pa ni nujno v skaldu z logiko.

Na vas naslavljam naslednje vprašanje:

Proti pravni osebi je vložen predlog za rubež v vrednosti 515,00 eur in je sodniška taksa 74,00 eur. Razpolagamo tudi s dokazi, da je proti pravni osebi podan predlog za rubež za 2.300,00 eur in je pritožba bila ovrednotena s 55,00 eur?

Predlagamo, da postavite določeno normative o zaračunavanju sodniške takse, če želite imeti eno od podlag za pravno državo. V tarifnem razredu o taksah je ugovor na ugovor ovrednoten po tarifi 4031 okroglih 100,00 eur, vaši podrejeni pa zaračunavjo 125,00 eur?

Odgovor pristojnega organa

Odziv Ministrstva za pravosodje:

V zvezi s pobudo, da bi bilo treba določiti, po katerem kriteriju sodišča zaračunavajo sodne takse za vložitev izvršbe in za ugovor zoper izvršbo, pojasnjujemo, da je področje sodnih taks sistemsko urejeno v Zakonu o sodnih taksah (Uradni list RS, št. 37/08, 97/10, 63/13, 58/14 – odl. US in 19/15 – odl. US; v nadaljnjem besedilu ZST-1), ki določa višine sodnih taks v sodnih postopkih, način njihovega odmerjanja, zaračunavanja, plačevanja in izterjave, postopek in pogoje za uveljavljanje različnih taksnih ugodnosti ter ostala vprašanja, pomembna za celovito ureditev navedenega področja. Objavljen je na naslednji spletni strani Pravno-informacijskega sistema Republike Slovenije:

Zakon o sodnih taksah

Sodne takse za postopke po zakonu, ki ureja izvršbo in zavarovanje, so določene v tabeli 4 (POSTOPKI PO ZAKONU, KI UREJA IZVRŠBO IN ZAVAROVANJE) taksne tarife ZST-1 na naslednji način.

Zneski sodnih taks po tarifnih številkah 4011 do 4032 so določeni za primere, ko je vloga, s katero se začne posamezen postopek, vložena v fizični obliki (na papirju). Če pa stranka vlogo vloži elektronsko, se plača za 20% nižja sodna taksa, saj so stroški z nadaljnjo obravnavo take vloge sorazmerno nižji. To je določeno s tarifno številko 4041, v skladu s katero znaša taksa za  postopek o vlogi, vloženi v elektronski obliki, 80% takse, ki je sicer predpisana za vsak  posamezen postopek v okviru tarifnih številk 4011 do 4032.

Navedeno pomeni, da znaša sodna taksa za postopek o predlogu za izvršbo 55 eurov, če je predlog za izvršbo vložen v fizični obliki, in 44 eurov, če je vložen elektronsko. Za postopek o ugovoru zoper sklep o izvršbi je prav tako treba plačati 55 eurov, če je ugovor vložen v fizični obliki, ter 44 eurov, če je vložen elektronsko. Za postopek o pritožbi zoper sklep o ugovoru zoper sklep o izvršbi pa je treba plačati 125 eurov, če je pritožba vložena na papirju, ter 100 eurov, če je vložena elektronsko.

Vse zgoraj navedene sodne takse za postopke po zakonu, ki ureja izvršbo in zavarovanje, so določene v fiksnih zneskih in so torej neodvisne od vrednosti terjatve. Prav tako so navedene sodne takse enake ne glede na to, ali je dolžnik pravna ali fizična oseba.

V zvezi z obravnavano problematiko še dodajamo, da lahko stranka, ki meni, da ji je sodišče sodno takso nepravilno zaračunalo, v skladu s 34.a členom ZST-1 v osmih dneh od prejema plačilnega naloga za plačilo sodne takse vloži ugovor zoper plačilni nalog. Stranka, ki zaradi šibkega premoženjskega stanja ne bi zmogla plačila predpisanih sodnih taks, pa lahko v skladu z določbami 11. do 14. člena ZST-1 zaprosi za oprostitev, odlog ali obročno plačilo sodnih taks.