Oddajte pobudo

Izboljšanje medsebojne komunikacije med upravnimi organi

Področje: Javna uprava
Pristojni organi: MDDSZ, MF, MZ
  • 11. 10. 2012Pobuda objavljena
  • 11. 10. 2012Pobuda posredovana v odziv
  • 28. 11. 2012Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Spoštovani.

Vladi oz. pristojnim ministrstvom predlagam, da izboljšajo medsebojno komunikacijo organov v upravnih postopkih, zlasti kadar v postopku sodeluje več organov.

Nedavno sem namreč ugotovil, da je potrebno odjavo od plačevanja obveznega zdravstvenega zavarovanja osebno uredit najprej na ZZZS (kjer podpišeš obrazec, da z določenim dnem prenehaš biti samoplačnik), nato pa še na Davčnem uradu. Tu uradnik zgolj odpre postopek ukinitve bremenitve in priloži fotokopijo potrdila, da je bil status na ZZZS spremenjen.

Glede na to, da ZZZS, DURS in ZPIZ pri številnih postopkih glede socilanih transferjev sodelujejo, bi državljanom lahko oljašali opravke s tem, da bi šli le na en organ (ki je centralni), ta pa bi v postopku nato obvestil vse ostale organe. Tako bi v duhu ZUP-a odpravili popolnoma nepotrebno pošiljanje stranke med organi, ki bi bili dolžni skrbeti za medsebojno sodelovanje.
 

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS):

Pobudnik odprave administrativne ovire navaja, da je nedavno ugotovil, da je potrebno odjavo od plačevanja obveznega zdravstvenega zavarovanja urediti najprej na ZZZS (kjer podpišeš obrazec, nato pa se na Davčnemu uradu). Na davčnem uradu uradnik odpre postopek ukinitve bremenitve in priloži fotokopijo potrdila, da je bil status na ZZZS spremenjen. Meni, da bi bilo potrebno državljanom olajšati opravke s tern, da bi šli le na en organ, ta pa bi obvestil vse ostale (ZZZS, ZPIZ, DURS).
V zvezi z navedeno pobudo pojasnjujemo, da je Zavod pooblaščen za sprejem prijav v vsa obvezna socialna zavarovanja. Na podlagi vključitve v zavarovanje nastopi obveznost plačila prispevka. Ker prispevke iz naslova socialnih zavarovanj pobira Davčni urad RS (v nadaljevanju DURS), Zavod za namen preverjanja pravilnega obračuna in izterjave prispevkov DURS-u dnevno sporoča dogovorjene podatke o zavarovanih osebah (podatke o prijavi, spremembi že posredovanih podatkov in odjavi iz zavarovanja). Ko DURS prejeme podatek (praviloma je to prvi naslednji delovni dan), je seznanjen z
datumom pričetka obveznosti plačila prispevka oziroma z datumom zaključka obveznosti plačila prispevka. Zavezanec za plačilo prispevka (v konkretnem primeru je bila to zavarovana oseba sama) ni dolžan na DURS sporočati nobenih podatkov glede pričetka oziroma zaključka zavarovanja.

Vezano na konkretni primer pobudnika, to pomeni, da je bil podatek o odjavi iz obveznega zavarovanja (domnevamo, da je slo v konkretnem primeru za odjavo iz prostovoljnega pokojninskega in invalidskega zavarovanja), se isti dan posredovan na DURS. Če so navedbe pobudnika pravilne, da morajo zavezanci za plačilo prispevka na DURS- u osebno urediti prenehanje obveznosti plačila prispevkov in tam predložiti kopijo odjave iz zavarovanje, je potrebno to pobudo odstopiti na DURS,
da preveri pravilnost, potrebnost in smiselnost takšnega postopanja.

Odgovor Ministrstva za finance (MF):

V zvezi s konkretnim primerom odgovarjamo, da je pri prijavi oziroma odjavi iz prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje po 34. členu Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, že urejena komunikacija med organi tako, da se prijava oziroma odjava opravi pri matičnem organu, za katerega administrativno delo opravi prijavno-odjavna služba Zavoda za zdravstveno zavarovanje (v nadaljevanju ZZZS), ki nato avtomatično obvešča organ pristojen za pobiranje prispevkov za tovrstno zavarovanje, to je Davčno upravo Republike Slovenije (v nadaljevanju DURS). Informacijo o načinu obravnavanja prijavitelja oziroma odjavitelja je objavil DURS na svoji spletni strani: http://www.durs.gov.si/si/prispevki_za_socialno_varnost/prostovoljna_vkljucitev_v_obvezno_pokojninsko_in_invalidsko_zavarovanje_pojasnila/.

Prijava oziroma odjava iz prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje se izvrši z vložitvijo predpisanega obrazca M-1 oziroma M-2 pri prijavno-odjavni službi ZZZS, ki avtomatično dnevno posreduje spremembe DURS, ki nato spremembe evidentira v register davčnih zavezancev in v davčne evidence na pristojnem davčnem uradu ZZZS le pri prijavi zavezancev, ki izberejo zavarovanje za širši obseg pravic, te napoti tudi na davčni urad, da podajo izjavo o izbrani višini zavarovalne osnove.

Po poizvedbah pri davčnem uradu pristojnem za območje Ljubljane o tem ali komunikacija tudi dejansko poteka tako kot je formalizirana, je dano dodatno pojasnilo, da se pojavijo tudi izjemni primeri kot je odjava, ki jo odjavitelj opravi za nazaj in pri tem ZZZS pošlje odjavitelja tudi k davčnemu organu, saj je takrat pomemben tudi čimhitrejši izpis iz davčnih registov in evidenc.