Oddajte pobudo

Pridobitev obrazca E101

Področje: Delovno pravno
Pristojni organi: MDDSZ, ZZZS
  • 24. 09. 2012Pobuda objavljena
  • 24. 09. 2012Pobuda posredovana v odziv
  • 29. 10. 2012Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Kot s.p. delam v tujini in me moti otežen postopek pridobivanja E 101 obrazcev, ki jih delavci potrebujejo za delo v tujini, ker če na novo zaposlim delavca in mu prejšnji delodajalec ni plačeval prispevkov v zdravstveno zavarovanje ali pa si sam ni uredil tega, jaz ne dobim takoj E 101 obrazca in bi moral čakati 1 mesec da bi ga dobil, jaz pa v Sloveniji ne poslujem bi mi bil delavec v breme zaradi visokih prispevkov, ki znašajo od 300 do 380 €. Zato predlagam da se pridobitev E 101 obrazcev uredi tako da se lahko pridobijo takoj, ko je delavec prijavljen na ZZZS pri delodajalcu ne glede na to ali je imel pred tem urejeno zdravstveno zavarovanje ali pa ne. Ker sem zaradi teh postopkov že moral zavrniti veliko ljudi,ki bi radi delali in bi s tem tudi prispeval zmanjšanju brezposelnosti v Sloveniji in ker ima s tem težave zelo veliko podjetnikov, bi lahko vlada uredila ta zakon tako da s tem ne bi imeli več težav.

Odgovor pristojnega organa

Odziv Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS):


Na komentar " otežen postopek pridobivanja E 101 za delovce napotene na delo v tujino " sporočam, da predpis določa obveznost 1 mesečnega predhodnega obdobja zavarovanja v Sloveniji, preden je lahko oseba napotena na delo v drugo državo članico EU, bi želel pojasniti, da je do navedene spremembe predpisov prišlo s 1.5.2010, ko sta stopili v veljavo novi
evropski uredbi in sicer Uredba (ES) št. 883/2004 in Uredba (ES) št.
987/2009.
Ob tem pa je Upravna komisija za koordinacijo sistemov socialne varnosti sprejela še poseben sklep št. A2, ki jasno določa takšen pogoj.

V nadaljevanju vam posredujem še podrobnejše pojasnilo:

V skladu s 12(1) členom Uredbe  (ES) št. 883/2004 in 14(1) členom Uredbe (ES) št. 987/2009 mora za osebo pred začetkom napotitve na delo v tujino že veljati zakonodaja države članice, v kateri ima sedež njen delodajalec.

V izogib nejasnostim koliko prej mora ta zakonodaje že veljati, je Upravna komisija sprejela sklep št. A2, ki podrobneje ureja področje napotitev na delo v tujino. Navedeni sklep tako med drugim določa tudi pogoj enomesečnega predhodnega obdobja zavarovanja.

Na  Zavodu  smo  ob oblikovanju navodil za delodajalce skušali biti čimbolj fleksibilni,  tako  dejansko  ni  potrebno,  da  je  oseba  že 1 mesec pred napotitvijo  tudi zaposlena pri slovenskem delodajalcu, ki jo bo napotil na
delo.
Tako  je  lahko  npr.  oseba  že  6  mesecev pred napotitvijo zaposlena pri delodajalcu  A  v  Sloveniji,  nato  pa se zaposli pri delodajalcu B, ki jo lahko takoj napoti na delo v Nemčijo. Lahko  pa je oseba npr. bila študent (zavarovana 1 leto kot družinski član) in jo delodajalec takoj po zaposlitvi napoti na delo v Belgijo.

 

Odziv Ministrstva za zdravje (MZ):


Obveznost enomesečnega predhodnega obdobja zavarovanja v Republiki Sloveniji, preden je oseba napotena na delo v drugo državo članico EU, določata Uredba (ES) št. 883/2004 in Uredba (ES) št. 987/2009 o koordinaciji sistemov socialne varnosti, ki sta stopili v veljavo s 1.5.2010. Ob tem Upravna komisija za koordinacijo sistemov socialne varnosti sprejema še poseben sklep št. A2, ki jasno določa ta pogoj.

 

Kot nam je sporočil Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, ki izvaja obvezno zdravstveno zavarovanje, skušajo biti pri navodilih za delodajalce čim bolj fleksibilni tako, da dejansko ni potrebno, da je oseba že en mesec pred napotitvijo tudi zaposlena pri slovenskem delodajalcu, ki jo bo napotil na delo v tujino.

 

Svetujemo, da se pobudnik za podrobnejša pojasnila glede vključitve v zdravstveno zavarovanje delavcev, ki jih napotuje na delo v tujino, obrne na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.