Oddajte pobudo

Pooblaščanje pri poslih z banko

Področje: Finance
Pristojni organi: MF
  • 18. 02. 2015Pobuda objavljena
  • 18. 02. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 09. 03. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Zasledil sem željo Ministrstva za javno upravo za »Smart Regulation«, pa vas želim opozoriti na enega od problemov, s katerimi se srečujemo ljudje zaradi nespametnih navodil, ki prihajajo iz javne uprave.

Nekaj časa nazaj je vsak komitent banke lahko prinesel položnico za katerokoli plačilo in dal pooblastilo, da mu za te račune odprejo trajnik. Naenkrat so banke dobile prepoved, da to storijo na zahtevo komitenta, ampak je moral ta prositi za pooblastilo posamezna podjetja. V banki ne vedo, zakaj je tako, komitentu pa so naložene dodatne obveznosti.

Zaradi tega je prišlo do naslednjih zapletov. Komunalno podjetje je izvedlo interno reorganizacijo in je za eno od uslug spremenilo naslov. Želeli so obvestiti odjemalce, ki so doslej plačevali preko trajnika, da dajo nova pooblastila na ta novi naslov, ampak so naleteli na oviro, ker v zakonu piše, da ne smejo zahtevati pooblastila, dokler ni izdan račun. Zato so obenem razposlali račune in dodali položnice, ki jih je treba plačati na banki ali na blagajni podjetja, ter obrazec pooblastila, ki ga je treba podpisati in poslati podjetju.

Upam, da bo to prišlo v roke nekomu, ki resnično skrbi, da bi javna uprava delovala v skrbi za lažje življenje državljanov.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za finance:

Evropska unija je v zadnjih letih velik poudarek namenila vzpostavitvi enotnega območja plačil v evrih, t.im. SEPA in v ta namen sprejela številne predpise. Cilj SEPA je podjetjem in državljanom evroobmočja omogočiti hitro, kvalitetno, poceni ter pod enakimi pogoji izvedeno plačilo. Med omenjene predpise sodi tudi Uredba (EU) št. 260/2012 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 14. marca 2012 o uvajanju tehničnih in poslovnih zahtev za kreditne prenose in
direktne bremenitve v eurih (v nadaljevanju: Uredba 260/2012/EU).

Uredba 260/2012/EU direktno obremenitev (t.im. trajnik) opredeljuje kot nacionalno ali čezmejno plačilno storitev knjiženja v breme plačilnega računa plačnika, pri čemer je plačilna transakcija odrejena s strani prejemnika plačila na podlagi plačnikove privolitve. V skladu s tretjim odstavkom 5. člena Uredbe 260/2012/EU ponudniki plačilnih storitev (banke) izvršujejo direktne obremenitve tako, da plačnik da soglasje prejemniku plačila in ponudniku plačilnih storitev plačnika (neposredno ali posredno preko prejemnika plačila), pooblastila pa shrani prejemnik plačila. Gre za spremembo glede na predhodno ureditev v Sloveniji, ko so plačniki (dolžniki) dali pooblastilo za izvrševanje direktnih obremenitev svoji banki, sprememba pa se uporabljaod Ieta2013.

Uredba 260/2012/EU je za poenotenje ureditve poslovanja z direktnimi obremenitvami v Evropski uniji predpisala ureditev, ki je bila prevladujoča v evropskem prostoru. Glede na to, da je namen Uredbe 260/2012/EU omogočiti plačevanje z direktnimi obremenitvami v celotni Evropski uniji in uredba neposredno velja tudi v Sloveniji, ni mogoče spremeniti obstoječe ureditve na tem področju.

Iz zgoraj navedenih razlogov pobude ne podpiramo.