Oddajte pobudo

Plačevanje prispevkov na različne račune

Področje: Finance
Pristojni organi: MF
  • 23. 01. 2015Pobuda objavljena
  • 23. 01. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 23. 02. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljni.

V primeru odmere dohodnine iz dodatnega dohodka iz zaposlitve iz odločbe izhaja, da je potrebno na dva podračuna države nakazati ločena prispevka za zdravstveno zavarovanje in za davek od dohodka. Menim, da na ta način država ustvarja nepotrebno administrativno breme državljanu in ustvarja nepotrebne stroške (za vsako nakazilo je potrebna provizija banki). Zakaj ne bi nakazali skupne dajatve na en račun države, v proračunu pa naj se dajatve razvrstijo na različne podračune?

Odgovor pristojnega organa

Odziv Ministrstva za finance:

Z namenom zmanjševanja administrativnih ovir in stroškov plačevanja dajatev za zavezance so za plačevanje obveznih dajatev in drugih javnofinančnih prihodkov 1. 10. 2011 začeli veljati novi prehodni davčni podračuni, ločeni po vrstah javnofinančnih blagajn, in sicer:

proračun države (1 podračun),

proračuni lokalnih skupnosti (1 podračun za vsako občino),

ZPIZ (1 podračun),

ZZZS (1 podračun).

S spremembo se je nadomestilo cca. 3000 vplačilnih podračunov ter omogočilo plačilo obveznosti z enim nalogom, vendar le, če gre za dajatve znotraj posamezne blagajne javnega financiranja.

Strinjamo se, da bi predlagana rešitev olajšala in tudi zmanjšala stroške poslovanje zavezancev, zato bomo predlog preučili, pri čemer pa je treba vzeti v obzir tudi tehnične in sistemske omejitve, povezane s plačevanjem vseh javnih dajatev na en podračun.

 

Odziv Ministrstva za finance (29. 12. 2017):

Dodatno pojasnjujemo, da je v obravnavi v zakonodajnem postopku predlog novele Zakona o davčnem postopku, ki med drugim uvaja možnost brezgotovinskega (kartičnega) plačevanja davkov in drugih obveznih dajatev. Davčnim zavezancem bo tako omogočeno plačevanje davkov in drugih obveznih dajatev s plačilno ali kreditno kartico brez plačila provizij, kar bo pomenilo cenejši način plačevanja davčnih obveznosti. Možnost brezgotovinskega (kartičnega) plačevanja davkov in drugih obveznih dajatev brez provizij bo primarno zagotovljena pri Upravi Republike Slovenije za javna plačila, kasneje – če bodo tehnične možnosti to dopuščale, pa tudi pri drugih upravnih organih.