Oddajte pobudo

Podaljšanje dovoljenja za začasno prebivanje

Področje: Javna uprava
Pristojni organi: MNZ
  • 11. 07. 2014Pobuda objavljena
  • 11. 07. 2014Pobuda posredovana v odziv
  • 22. 08. 2014Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni!

Tujcu tretje države, ki želi pridobiti ali podaljšati dovoljenje za začasno prebivanje ali stalno prebivanje, se naj omogoči, da odda prstne odtise na katerikoli UE ali tujem konzularnem predstavništvu RS. Prevzem dovoljenja naj se omogoči tudi po pooblaščencu.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva na notranje zadeve:

 

V zvezi s predlogom, da bi se zajem prstnih odtisov tujcem omogočil na katerikoli upravni enoti v Sloveniji, ne le na tisti, ki je pristojna za izdajo dovoljenja za prebivanje, pojasnjujemo, da bomo predlog preučili.

Pri tem se moramo omejiti samo na postopke podaljšanja dovoljenja za začasno prebivanje oziroma pri izdaji nadaljnjega dovoljenja za začasno prebivanje ter pri izdaji dovoljenja za stalno prebivanje, če je identiteta tujca nesporno ugotovljena. Identiteto tujca mora preveriti upravna enota, ki zajema prstne odtise pri upravni enoti, ki je sprejela vlogo za podaljšanje oziroma izdajo nadaljnjega dovoljenja za prebivanje ali izdajo dovoljenja za stalno prebivanje.

Zajem prstnih odtisov pri izdaji prvega dovoljenja za začasno prebivanje pa je mogoč le na diplomatskem predstavništvu oziroma konzulatu Republike Slovenije v tujini. Zakon o tujcih namreč določa, da je potrebno prvo dovoljenje za začasno prebivanje pridobiti pred vstopom v državo, saj izdano dovoljenje za prebivanje pomeni dovoljenje za vstop in prebivanje v državi.

Glede pobude o vročanju izkaznic dovoljenj za prebivanje tudi pooblaščencem pa pojasnjujemo, da Zakon o tujcih določa kje in komu se vroči izkaznica dovoljenja za prebivanje. V 37. členu zakona, ki določa pogoje za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje zaradi zaposlitve ali dela je npr. določeno, da lahko vlogo za izdajo dovoljenja za začasno prebivanje zaradi zaposlitve ali dela vloži tujec sam ali njegov delodajalec, ki lahko v postopku opravlja tudi druga dejanja v skladu s tujčevim pooblastilom, izrecno pa je določeno, da se delodajalcu izkaznica dovoljenja za prebivanje ne more vročiti, pač pa se ta vroči osebno tujcu.

Pripominjamo še, da se v postopkih s tujci Zakon o splošnem upravnem postopku (ZUP) uporablja subsidiarno, kar pomeni, da so določeni elementi upravnega postopka določeni drugače, kot jih določa ZUP, ena takih ureditev je tudi neposredno osebno vročanje izdane odločbe (dovoljenja za prebivanje) v postopku izdaje dovoljenja za prebivanje. Tak način vročanja tujcem je potreben zaradi zagotavljanja javnega reda in varnosti ter podrejanja pravnemu redu Republike Slovenije v času prebivanja tujca v državi.