Oddajte pobudo

Opravljanje dopolnilne dejavnosti v stanovanju

Področje: Delovno pravno
Pristojni organi: MzI
  • 04. 07. 2014Pobuda objavljena
  • 04. 07. 2014Pobuda posredovana v odziv
  • 16. 07. 2014Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Prosim vas za povratno informacijo, zakaj potrebujem dovoljenje lastnika objekta (overjen podpis), če želim v stanovanju opravljati dopolnilno dejavnost, kot je prodaja preko telefona in interneta. Kako naj overim podpise vseh stanovalcev v bloku? Po mojem mnenju to predstavlja dodatno oviro.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za infrastrukturo in prostor:

Opravljanje dovoljene dejavnosti v delu stanovanja dopušča Stanovanjski zakon (SZ-1, Uradni list RS, št. 69/03, 18/04-ZVKSES, 47/06-ZEN, 45/08-ZVEtL, 57/08-SZ-1A, 90/09 odi. US in 62/10 - ZUPJS) že več kot 20 let. V 14. členu SZ-1 je določeno, da etažni lastnik lahko opravlja dejavnost v delu stanovanja, če ta dejavnost ne moti stanovalcev pri mirni rabi stanovanj in ne povzroča čezmerne obremenitve skupnih delov večstanovanjske stavbe ( v vašem konkretnem primeru prodaja preko telefona in interneta). Če sta ta dva pogoja izpolnjena, govorimo o dovoljeni dejavnosti.

Dejavnost se sme opravljati samo v delu stanovanja in nikakor ne v celotnem stanovanju. S tem ureditev varuje osnovno socialno funkcijo stanovanja in jo postavlja pred kapitalsko. Na začetku opravljanja dejavnosti mora o tem etažni lastnik obvestiti upravnika, če pa opravlja dejavnost brez ali v nasprotju s soglasji, stanovanjski inšpektor lahko prepove opravljanje dejavnosti.

Za opravljanje dejavnosti mora etažni lastnik pridobiti soglasje solastnikov, ki imajo več kot tri četrtine solastniških deležev. Nujno pa morajo podati soglasje etažni lastniki vseh posameznih delov, katerih zidovi ali stropovi mejijo z njihovo stanovanjsko enoto. Ker je posamezna dejavnost lahko moteča za mirno uporabo stanovanja in lahko povzroča prekomerno obremenitev skupnih delov večstanovanjske stavbe oziroma okolja, je dodatna varovalka v tem, da mora tudi pogodba o medsebojnih razmerjih dopustiti uporabo dela stanovanja za opravljanje te dejavnosti, etažni lastnik pa mora hkrati izpolnjevati predpisane pogoje za opravljanje te dejavnosti.

Zaradi programskih ukrepov Vlade RS za odpravo administrativnih ovir se je v tem delu že leta 2008 odpravila obveznost pridobivanja dovoljenj za opravljanje dovoljene dejavnosti v stanovanju, ki so jih izdajale upravne enote oz. mestne občine. Prav tako se je odpravil register najemnih pogodb. Pri spremembi Stanovanjskega zakona se je v tem segmentu zasledoval še legitimen in ustavno dopusten cilj (varstvo preostalih etažnih lastnikov), zato bomo pri naslednji spremembi oziroma novem Stanovanjskem zakonu pobudo podrobno proučili in jo tudi v največji meri (glede na nesorazmernost) upoštevali.