Oddajte pobudo

Elektronsko vlaganje vlog za odvetnika

Področje: Pravosodje
Pristojni organi: MP
  • 31. 03. 2014Pobuda objavljena
  • 31. 03. 2014Pobuda posredovana v odziv
  • 16. 04. 2014Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Predlagam, da minister za pravosodje čim prej izda sklep o uporabi 9. odstavka 29. člena ZIZ (elektronsko vlaganje vlog za odvetnike...) ter da se obveznost obveznega vlaganja elektronskih vlog razširi tudi na druge stranke (po vzoru COVL), in se tudi drugi izvršilni postopki vodijo v elektronski obliki. Dokler to ni zagotovljeno je obvezno elektronsko vročanje brez pomena, saj v večini primerov zaradi pisnih vlog vsa pisanja niso v elektronski obliki in elektronsko vročanje zato ne pride v poštev.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za pravosodje:

 

Zakon o izvršbi in zavarovanju (Uradni list RS, št. 3/07 in nasl.; v nadaljevanju: ZIZ) sicer določa, da morajo odvetnik, notar, izvršitelj in Državno pravobranilstvo vse vloge in druga pisanja vložiti v elektronski obliki (osmi odstavek 29. člena ZIZ), sicer se za vlogo ne uporabljajo pravila o nepopolnih vlogah in jo sodišče zavrže (deseti odstavek 29. člena ZIZ), vendar pa Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju – ZIZ-H (Uradni list RS, št. 51/10) v 36. členu določa, da se začneta določbi o obveznem elektronskem vlaganju uporabljati šele, ko so zagotovljeni tehnični pogoji za izvajanje. Minister, pristojen za pravosodje, ob tehnični izpolnitvi pogojev izda sklep, v katerem določi datum, od katerega dalje se uporabljajo navedene določbe. Sklep se objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Minister do danes sklepa ni izdal tako, da v postopku izvršbe in zavarovanja elektronsko vlaganje za odvetnike, notarje, izvršitelje in Državno pravobranilstvo ni obvezno.
V postopku izvršbe na podlagi verodostojne listine, ki ga vodi Centralni oddelek za verodostojno listino - COVL, vlaganje predlogov za izvršbo prav tako ni obvezno elektronsko, saj je (že od vsega začetka delovanja COVL leta 2008) možno  tak predlog vložiti tudi pisno, v papirni obliki. Ne glede na to, je velika večina predlogov za izvršbo na podlagi verodostojne listine vložena elektronsko, po zadnjih podatkih že kar 99,41%.
V predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvršbi in zavarovanju, ki je v medresorskem in strokovnem usklajevanju, je predvidena sprememba ureditve elektronskega vlaganja odvetnikov, notarjev, izvršiteljev in Državnega pravobranilstva tako, da bo določena kot možnost in ne več kot obveznost. Posledično tudi izdaja sklepa po 36. členu ZIZ-H ni predvidena. Izkušnje z elektronskim vlaganjem predlogov za izvršbo na podlagi verodostojne listine kažejo, da za uveljavitev elektronskega vlaganja le-tega ni potrebno predpisovati kot obveznega.

S Pravilnikom o obrazcih, vrstah izvršb in poteku avtomatiziranega izvršilnega postopka (Uradni list RS, št. 104/11) se je elektronsko vlaganje, ki je bilo do tedaj omogočeno le za predloge za izvršbo na podlagi verodostojne listin,  razširilo (kot neobvezno) tudi na druge vloge v izvršilnem postopku.

Glede elektronskega vročanja pojasnjujemo, da se na podlagi Odredbe o določitvi datuma, od katerega se odvetnikom in izvršiteljem v postopkih izvršbe in zavarovanja vroča po elektronski poti (Uradni list RS, št. 6/14) odvetnikom in izvršiteljem v postopkih izvršbe in v postopkih zavarovanja, za katere je pristojno okrajno sodišče, če o zavarovanju ne odloča v okviru pravdnega ali drugega sodnega postopka, od 10. februarja 2014 vroča po elektronski poti.