Oddajte pobudo

Prijava/odjava stalnega prebivališča

Področje: Javna uprava
Pristojni organi: MF, MNZ
  • 09. 01. 2014Pobuda objavljena
  • 09. 01. 2014Pobuda posredovana v odziv
  • 05. 03. 2014Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

 

V tujini se selim vsakih par mesecev in bi rad imel sam nadzor nad prijavo in odjavo stalnega prebivališča preko e-uprave. Tudi naslov vročanja bi moral biti nastavljiv za v tujino. Trenutno se moram ukvarjati z zglasitvijo na UE v Sloveniji ali pa preko elektronske pošte ipd. Zgleda, da Davčna uprava uporablja drugačno bazo naslovov za vročanje, saj mi pošiljajo pisma na star naslov na Nizozemskem in jih ne dobim. Upam, da lahko to "morijo"različnih baz naslovov vročanja poenostavite in predate v roke prebivalcem, da se lahko sami prijavijo.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za notranje zadeve, Direktorata za upravne notranje zadeve, migracije in naturalizacijo:

 

Področje prijave oziroma odjave stalnega in začasnega prebivališča ureja Zakon o prijavi prebivališča (Uradni list RS, št. 59/06 – UPB-1, 111/07), katerega osnovni namen je zagotavljanje ažurne in popolne evidence o stanju, gibanju in nastanitvi posameznikov. Ta namen pa je dosežen le, če imajo posamezniki prijavljeno stalno prebivališče tam, kjer dejansko prebivajo. Zakon v skladu z namenom določa, da mora posameznik prijaviti stalno prebivališče in spremembo naslova, kadar se v nekem naselju stalno naseli ali spremeni naslov stanovanja, odjaviti pa v primeru, kadar se za stalno odseli z območja Republike Slovenije. Posameznik prijavi tudi spremembo naslova stalnega prebivališča v tujini na podlagi Zakona o evidenci volilne pravice (Uradni list RS, št 1/07 – UPB-1).

Prijava oziroma odjava prebivališča se lahko opravi osebno na katerikoli upravni enoti ali krajevnem uradu na območju Republike Slovenije, diplomatsko-konzularnem predstavništvu Republike Slovenije v tujini ali po elektronski poti, in sicer preko enotnega državnega portala Republike Slovenije e-uprava s kvalificiranim digitalnim potrdilom. Pri tem je treba dati z zakonom predpisane podatke; če ima posameznik prijavljenih več prebivališč v Republiki Sloveniji, pa tudi naslov za vročanje.

Naslov za vročanje je namenjen vročanju poštnih pošiljk državnih organov ter drugih pravnih in fizičnih oseb. Lahko je le eden od prijavljenih naslovov stalnega prebivališča ali začasnega prebivališča v RS, zato je naslov za vročanje vedno naslov v Sloveniji, na katerem ima posameznik prijavljeno stalno ali začasno prebivališče in ne more biti na naslovu v tujini.

Skladno z določbami Zakona o prijavi prebivališča je treba razlikovati med prebivališčem v Republiki Sloveniji in naslovom stalnega prebivališča v tujini. Prijava prebivališča pomeni prijavo naslova ali prijavo spremembe naslova v Republiki Sloveniji, na katerem posameznik dejansko stalno prebiva. Naslov stalnega prebivališča mora biti vpisan v registru prostorskih enot, kar upravna enota ob prijavi prebivališča tudi preveri. V primeru dvoma pa lahko preveri tudi dejanskost prebivanja posameznika na naslovu, ki ga prijavlja. Z odjavo stalnega prebivališča ali spremembo naslova stalnega prebivališča v tujini pa posameznik prijavi odselitev v tujino ali selitev iz enega na drug naslov v tujini, pri tem pa pristojnemu organu samo navede naslov v tujini. Organ pravilnosti naslova ne preverja v registru prostorskih enot ali v drugih uradnih evidencah, kot je to običajno pri prijavi prebivališča v Republiki Sloveniji, prav tako ne preverja dejanske naselitve na tem naslovu, temveč ga v register stalnega prebivalstva zgolj evidentira in se ga uporablja kot naslov, na katerem je posameznik dosegljiv.

Ker ima institut vročanja pomembno vlogo v upravnih in sodnih postopkih, se je predlagatelj zakona odločil, da je naslov za vročanje lahko le na naslovu, na katerem lahko preveri dejanskost prebivanja.

Republika Slovenija je registrsko usmerjena država. Register stalnega prebivalstva se vodi na centralnem računalniku in je skladno z Zakonom o prijavi prebivališča neposredno povezan s centralnim registrom prebivalstva. Centralni register prebivalstva je računalniško vodena baza zakonsko predpisanih podatkov, ki po eni strani centralno zbira podatke, po drugi strani pa jih posreduje upravičenim uporabnikom. Ko pristojni organ evidentira prijavo, odjavo ali spremembo stalnega prebivališča v register stalnega prebivalstva, se torej podatki o novem naslovu in naslovu za vročanje po elektronski poti posredujejo centralnemu registru prebivalstva. Osebne podatke iz centralnega registra prebivalstva pa lahko pridobivajo upravičeni uporabniki, kot so občine, Davčna uprava Republike Slovenije, Ministrstvo za zdravstvo, Ministrstvo za pravosodje, Geodetska uprava Republike Slovenije, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, Zavod za zdravstveno zavarovanje, Statistični urad Republike Slovenije, Centri za socialno delo, Zavod Republike Slovenije za zaposlovanje itd.

Če posameznik na območju Republike Slovenije nima prijavljenega niti začasnega prebivališča, ker se je odselil z območja Republike Slovenije in odjavil stalno prebivališče, potem v registru stalnega prebivalstva nima zavedenega naslova za vročanje. Ne glede na to, da posameznik nima naslova za vročanje na območju Republike Slovenije, pa je njegov stik z domovino naslov stalnega prebivališča v tujini, s katerim razpolagajo vsi organi, ki so uporabniki centralnega registra prebivalstva. Glede vročanja je treba upoštevati predpise, ki v posameznih primerih urejajo način vročanja. V vašem primeru je treba slediti določbam Zakona o splošnem upravnem postopku, da se fizičnim in pravnim osebam v tujini lahko vroča neposredno ali po diplomatski poti, razen če mednarodna pogodba ne določa drugače, in sicer na naslov, evidentiran v registru stalnega prebivalstva in posledično v centralnem registru prebivalstva.

Iz navedenega torej izhaja, da so vsi vaši podatki, ki so evidentirani v registru stalnega prebivalstva posredovani centralnemu registru prebivalstva. Vsi uporabniki centralnega registra prebivalstva torej pridobivajo podatke iz ene baze podatkov. To pomeni, da organi, katerih evidence podatkov so neposredno povezane s centralnim registrom prebivalstva, razpolagajo z vašim ažurnim naslovom, zato bi morali prejemati njihove pošiljke na novem naslovu.

Vaše podatke o naslovih lahko s kvalificiranim digitalnim potrdilom preverite preko storitve "Vpogled v lastne osebne podatke" na naslovu http://ecrp.gov.si/. Prav tako se vam za spremembo ni potrebno osebno zglasiti na upravno enoto, saj lahko le-to opravite po elektronski poti preko enotnega državnega portala Republike Slovenije e-uprava.