Oddajte pobudo

Registracija podjetji preko bank

Področje: Javna uprava
Pristojni organi: MNZ
  • 04. 03. 2014Pobuda objavljena
  • 04. 03. 2014Pobuda posredovana v odziv
  • 05. 03. 2014Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Danes se podjetje registrira na VEM točkah, kar pa veliko stane državo.

Predlagam, da se to delo prevali na banke.
Podjetje se registrira v banki tako, da se odpre poslovni račun in podpiše izjava.
Banka naj nato opravi vse potrebno: posreduje podatke sodišču in DURSU. Podjetnik lahko čez 5 minut že posluje, v nekaj dnevih pa ga banka obvesti, da je podjetje tudi uradno vpisano na AJPES in da mora pregledati podatke, če so v redu. Bančni svetovalec ima vsa pooblastila, da za komitente banke popravlja vse podatke - DURS, AJPES, SODIŠČE...

V ozadju tega bi verjetno tudi na DURSU, sodišču in AJPESu lahko avtomatizirali določene knjižbe ter optimiziral poti in število podatkov in dokumentov.

 

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za notranje zadeve:

 

Zahvaljujemo se vam za vašo pobudo in v nadaljevanju podajamo naše mnenje glede prenosa pristojnosti  VEM točk v postopkih registracije podjetja na banke.

Ne glede na težnjo po digitalizaciji, potrebujemo fizične VEM točke, kjer lahko uporabnik dobi vse potrebne informacije in pomoč pri izvedbi elektronskih postopkov, da začne s poslovanjem.

Tudi razmere v ostalih državah članicah EU kažejo na potrebo po fizičnih točkah, kjer lahko bodoči podjetnik dobi brezplačno informacije in pomoč pri izvedbi postopkov. Na Nizozemskem na primer, ne glede na prvotne usmeritve k digitalizaciji vseh postopkov v zvezi s poslovanjem z državo, zaradi teženj uporabnikov in medijev, načrtujejo uvedbo manjšega števila fizičnih točk, kjer bo lahko uporabnik na enem mestu dobil možnost informiranja, svetovanja in pomoči pri postopkih na začetku poslovanja.

V Belgiji imajo po drugi strani problem, da so fizične točke v privatni lasti (storitve na točkah so plačljive). Vsaka točka vodi svojo politiko in na trgu vlada zmeda. Zato tudi Belgija resno razmišlja o nacionalizaciji fizičnih točk.

Bodoči podjetnik namreč potrebuje informacije o tem, kako začeti poslovati. Marsikdo potrebuje tudi svetovanje, na podlagi katerega se potem dejansko odloči za svojo podjetniško pot. Veliko je tudi takšnih, ki se ne znajdejo v elektronskem svetu in potrebujejo pomoč pri izvedbi elektronskih postopkov. VEM točke vse to nudijo bodočim podjetnikom brezplačno. Obenem pa ima država možnost nadzora nad storitvami VEM točk.

Res je, da je število VEM točk previsoko in ga je treba zmanjšati. Vendar pa je osnovni koncept VEM točk pravilen, kar nakazujejo tudi primeri drugih držav članic, ki koncept VEM točk prevzemajo. V letu 2014 bomo pripravili akcijski načrt z namenom povezovanja vseh subjektov podpornega okolja na nacionalni ravni v enotno mrežo. Le usklajeno delovanje vseh subjektov podpornega okolja za podjetništvo namreč lahko zagotovi ustrezne storitve, ki jih podjetja potrebujejo tako v fazi preverjanja podjetniške ideje, ustanovitve podjetja, začetnega delovanja kot v fazi rasti.

Tudi iz Enotnega dokumenta Vlade RS za zagotavljanje boljšega zakonodajnega in poslovnega okolja ter dvig konkurenčnosti - ukrep št. 3 - Zagotovitev spodbudnejšega poslovnega okolja za investitorje, izhaja potreba po ureditvi podpornega okolja, kjer igrajo pomembno vlogo tudi vstopne točke VEM. V okviru tega ukrepa so resorna ministrstva, Ministrstvo za notranje zadeve, MGRT, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, javna agencija SPIRIT in AJPES že pripravili preliminarno analizo stanja sistema vstopnih točk VEM. Na podlagi le-te in sestankov omenjenih deležnikov je bilo ugotovljeno, da je treba sistem vstopnih točk VEM, ki nudi podporo pri ustanavljanju in nadaljnjem delovanju podjetij prilagoditi novim razmeram in zahtevam v gospodarstvu, ter hkrati natančno določiti odgovornost za delovanje sistema ter opredeliti vrsto in število aktivnosti, ki naj bi se na točkah VEM izvajale. Drugi del zgoraj opisanega ukrepa se nanaša na prenovo spletnih točk VEM za podporo domačim in tujim podjetnikom, v okviru katerega prav tako sodelujeta MGRT in MNZ. Rezultat sodelovanja je oblikovanje državnega spletnega portala in sicer dela, ki je namenjen (potencialnim) podjetnikom. Gre za združitev vsebin točk e-VEM in državnega spletnega portala EUGO Slovenia - Slovenia Business Point, ki podjetnikom na enem mestu nudi celovite informacije v življenjskem ciklu poslovanja.