Oddajte pobudo

Predlagam možnost plačevanja prispevkov za samostojne podjetnike s trajnikom

Področje: Finance
Pristojni organi: MF
  • 18. 06. 2013Pobuda objavljena
  • 18. 06. 2013Pobuda posredovana v odziv
  • 08. 07. 2013Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Predlagam možnost plačevanja prispevkov za samostojne podjetnike s trajnikom.

Odgovor pristojnega organa

V zvezi s predlogom, da bi se prispevki plačevali preko trajnika, pojasnjujemo, da davčni organ fizičnim in pravnim odmerja različne vrste davkov v skladu z zakonom o obdavčenju in Zakonom o davčnem postopku. Zaradi različne narave davkov (posredni, neposredni, davki na dohodek, davki na premoženje, prometni davki, prispevki, davki po odbitku, itd.) in razlik, kdaj nastane trenutek obdavčitve, je predlog brez velikih sprememb celotnega sistema obdavčitve neizvedljiv.

S 01.10.2011 je Davčna uprava RS uvedla nov način plačevanja davkov, prispevkov in drugih obveznih dajatev za katere je nadzornik DURS. Bistvena novost je zmanjšanje števila vplačilnih podračunov s prejšnjih cca 3.000 na po en vplačilni račun za vsako javno finančno blagajno. Zavezanci za davek plačujejo svoje obveznosti iz naslova davkov na prehodne davčne podračune (v nadaljevanju PDP) po vrstah javnofinančnih blagajn in sicer: PDP – proračun države, PDP – ZPIZ,  PDP – ZZZS in  210 PDP – občine.  Če zavezanec pri plačilu na posamezen PDP v sklic na številko odobritve vpiše splošni sklic 99996, lahko z enim plačilnim navodilom plača vse dajatve posameznega prejemnika. Na ta način smo zmanjšali število računov in stroške plačevanja davčnih obveznosti. Več o tem je zapisanega na spletni strani davčne uprave, vsebine so dosegljive na naslednji povezavi.

 

Trajni nalog je kreditni plačilni instrument, s katerim plačnik pooblasti svojo matično banko, t. j. banko, ki vodi njegov transakcijski račun, da poravna njegove obveznosti ali obveznosti dolžnika, ki se ponovijo vsaj petkrat, v breme njegovega računa in v dobro transakcijskega ali drugega računa pri matični ali drugi banki. Posameznikova obveznost se poravna pod vnaprej določenimi pogoji ter na določen datum oz. na določene datume, v določenem časovnem obdobju. S trajnim nalogom torej svojo banko pooblastite, da poravna vaše obveznosti, pod pogojem, da se višina obveznosti mesečno ne spreminja. Iz navedenega izhaja, da se mora vsak posameznik, ki želi urediti plačevanje svojih obveznosti preko trajnika, obrniti na banko, ki mu bo predstavila možnosti plačevanja prispevkov preko trajnika.

Na podlagi predloga bomo preučili izvedljivost predloga o uvedbi plačevanja po sistemu direktne obremenitve SEPA (SDD) z vidika potrebnih tehnoloških in procesnih sprememb v razmerju do prednosti, ki bi jih s tem zagotovili davčnim zavezancem, ki bi se želeli vključiti v ta sistem. SEPA direktna obremenitev je namenjena tako enkratnim plačilom v breme večjega števila plačnikov kot tudi plačevanju ponavljajočih se obveznosti večjega števila plačnikov. Osnova za SEPA direktno obremenitev je soglasje, ki ga plačnik predloži prejemniku plačila, ter na podlagi katerega pošlje prejemnik plačila podatke o obremenitvah prek svoje banke na plačnikovo banko. Plačnikova banka prejme podatke o danem soglasju plačnika s podatki za obremenitev transakcijskega računa (podatek o soglasju plačnika mora biti ponovljen pri vsaki poslani obremenitvi).