Oddajte pobudo

Gradnja hiše

Področje: Okolje in prostor
Pristojni organi: MNVP
  • 18. 05. 2023Pobuda objavljena
  • 18. 05. 2023Pobuda posredovana v odziv
  • 08. 06. 2023Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Postopek finalizacije hiše je bil za našo družino velika agonija, ker z možem nisva mogla razumeti neresnosti in neprofesionalnega pristopa čisto vseh ponudnikov del, ki ne poznajo osnov dela s strankami. Če se z nekom nekaj dogovoriš, se tega držiš ali pa sporočiš spremembo, ki se je nato držiš. Zelo slaba izkušnja pa je bila na koncu z pridobivanjem uporabnega dovoljenja, da je bilo za vlogo potrebno veliko plačati vse projektante in nadzornega, da so dali svoje štempiljke na že narejene projekte, ki so jim menjali imena za potrebe vloge. Ko smo uspeli po nekaj popravkih pridobiti uporabno dovoljenje (vse skupaj je trajalo 8 mesecev, ko smo bili brez naslova), nam referent pove, da sedaj moramo iti pa na sosednja vrata, kjer bomo zaprosili za hišno številko. Potem smo morali vsi štirje v družini menjati vse dokumete, jih plačati in zadeve urejati na različnih okencih na UE (osebna in vozniška). Katastrofalen postopek, ki odvrača od misli, da bi še kdaj šel skozi proces gradnje hiše in selitve.

Predlagamo:

  • Poenostaviti, poceniti in časovno skrajšati postopek pridobitve uporabnega dovoljenja ob zaključku gradnje.
  • Razmisliti o poenostavitvi oziroma opravi vse na enem mestu pri pridobivanju hišne številke in s tem povezanih sprememb pri prijavi prebivališča in zamenjave osebnih dokumentov.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor ministrstva za naravne vire in prostor

Pobuda št. 1316 iz portala STOPbirokraciji.si predlaga ① »Poenostaviti, poceniti in časovno skrajšati postopek pridobitve uporabnega dovoljenja ob zaključku gradnje« in ② »Razmisliti o poenostavitvi oziroma opravi vse na enem mestu pri pridobivanju hišne številke in s tem povezanih sprememb pri prijavi prebivališča in zamenjave osebnih dokumentov«.

Geodetska uprava Republike Slovenije (v nadaljevanju: Geodetska uprava RS) odgovarja na 2. točko pobude št. 1316, ki se nanaša na hišno številko, kot sledi:

Hišne številke ureja Zakon o določanju območij ter o imenovanju in označevanju naselij, ulic in stavb –ZDOIONUS (Uradni list RS, št. 25/08). ZDOIONUS določa namen določanja hišnih številk – stavbam se določijo zaradi lažje orientacije v prostoru in zaradi možnosti prijave stalnega oziroma začasnega prebivališča in sedeža opravljanja dejavnosti. Hišna številka, ki jo določi Geodetska uprava RS, je numerična/alfanumerična »oznaka« stavbe, ki se praviloma določa po zaporedju glede na lego stavb. Postopek določitve hišne številke ni upravni postopek, gre (le) za tehnično dejanje določitve »imena« stavbi, ne za odločanje o pravicah in obveznostih subjektov. Hišna številka se določi na zahtevo vlagatelja ali po uradni dolžnosti.

Gradbeni zakon – GZ-1(Uradni list RS, št. 199/21 in 105/22 – ZZNŠPP) določa, da če je za stavbo predpisana pridobitev uporabnega dovoljenja, je to pogoj za določitev hišne številke.
Zakon o prijavi prebivališča – ZPPreb-1 (Uradni list RS, št. 52/16, 36/21 in 3/22 – ZDeb) določa:
― da mora biti »naslov v Republiki Sloveniji« (ki ga sestavljajo občina, naselje, ulica, hišna številka ter dodatek k hišni številki in številka stanovanja, če obstajata), na katerem posameznik prijavlja stalno/začasno prebivališče, določen v registru prostorskih enot,
― da mora biti delu stavbe mora biti določena hišna številka, delu večstanovanjske stavbe pa mora biti določena tudi številka stanovanja.


GZ-1 z ureditvijo, da je v primerih, ko je za stavbo predpisana pridobitev uporabnega dovoljenja, to pogoj za določitev hišne številke, določa razmerje GZ-1 do ZDOIONUS:
zaradi določitve pogoja predhodne pridobitve uporabnega dovoljenja, kadar je to potrebno, se ta omejitev nujno odraža na področju dopustnosti določitve hišne številke. Z ureditvijo ZPPreb-1, ki določa, da mora biti pred prijavo predhodno določena hišna številka, je zagotovljena povezava s prijavo stalnega/začasnega prebivališča oziroma s centralnim registrom prebivalstva in povezava sedeža pravne osebe zasebnega ali
javnega prava v stavbi s poslovnim registrom.


Geodetska uprava RS meni, da je ureditev ZDOIONUS glede določitve hišne številke – da je hišna številka »oznaka/ime« stavbe – smiselna in pravilna. Ureditev ZDOIONUS z določitvijo hišnih številk stavbam, ki dejansko v naravi so, vsem nam zagotavlja orientacijo v prostoru, prometno varnost in druge javne/zasebne koristi (možnosti prijave stalnega oziroma začasnega prebivališča, določitve sedeža opravljanja dejavnosti, …).
Ureditev drugih predpisov, GZ-1 in ZPPreb-1, ki »omejujejo/pogojujejo« ureditev določanja hišnih številk, zahteva, da jih Geodetska uprava RS spoštuje, saj je bila upravičenost drugačne ureditve oziroma omejevanja pred sprejemom GZ-1 in ZPPreb-1 utemeljena s cilji javnega interesa.