Oddajte pobudo

gradbeni zakon (GZ)

Področje: Okolje in prostor
Pristojni organi: MNVP
  • 06. 06. 2022Pobuda objavljena
  • 06. 06. 2022Pobuda posredovana v odziv
  • 13. 07. 2022Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni, GZ, ki je stopil v veljavo 1.6.2022, v 14.členu od izvajalcev zahteva določeno izobrazbo. S tem se popolnoma strinjam. Vendar ta zakon nikjer ne upošteva gradbenih delavcev, ki že 10,20,30 in več let delajo v gradbeništvu in imajo toliko delovnih izkušenj (prakse in znanja), da se lahko vsi, ki pridejo iz šol, skrijejo pred njimi. Sedaj pa ta GZ zahteva, da predložijo svojo izobrazbo na papirju, čeprav vsi vemo, da so izkušnje tiste, ki nekemu izvajalcu (s.p.-jevcu) dajejo kredibilnost in ne papir. Poleg tega pa še se zahteva vpis pri GZS in za le-tega zahtevajo več kot 300€ (GZ-14čl.) Morala bi obstajati izjema za vse gradbince, ki so preko dela v gradbeništvu prišli do znanja in izkušenj ter so odprli svoje s.p.-je. Kajti , če do te izjeme ne pride bo ogromno s.p. zaprlo svoja vrata! To pa pomeni tudi ogromno brezposelnih in posledično bo tudi ogrožena eksistenca mnogih družin. Hvala za pomoč in odgovor.  Dandanes pa je praktično nemogoče najti dober kader na tem področju.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za okolje in prostor

Spraševalec navaja 14. člen Gradbenega zakona (GZ-1), ki ne ureja zahtev za izvajalca, ampak določa naloge projektanta. Ugibamo, da je imel spreševalec v mislih 16. člen, ki določa pogoje za izvajalca in morda tudi  18. člen, ki ureja pogoje za vodjo gradnje. 
18. člen GZ-1 med drugim določa: 

"(2) Vodenje gradnje opravlja posameznik, ki je pooblaščeni strokovnjak v skladu z zakonom, ki ureja arhitekturno in inženirsko dejavnost, vodja del ali gradbeni delovodja, v skladu z zakonom, ki ureja poklicno in strokovno izobraževanje, ali mojster s področja gradbeništva v skladu z zakonom, ki ureja obrt. 
(3) Gradbeni delovodja je vpisan v imenik pri Gospodarski zbornici Slovenije (v nadaljnjem besedilu: GZS), če v skladu z zakonom, ki ureja poklicno in strokovno izobraževanje, izpolnjuje pogoje za gradbenega delovodjo in ima z izvajalcem sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas ali v posebnih primerih za krajši delovni čas v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja, ali z zakonom, ki ureja trg dela. 
(4) Mojster s področja gradbeništva je vpisan v imenik pri Obrtno podjetniški zbornici Slovenije (v nadaljnjem besedilu: OZS), če v skladu z zakonom, ki ureja obrt, izpolnjuje pogoje za mojstra s področja gradbeništva in ima z izvajalcem sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za polni delovni čas ali za krajši delovni čas v posebnih primerih v skladu z zakonom, ki ureja delovna razmerja, ali z zakonom, ki ureja trg dela." 

Iz zapisanega izhaja, da GZ-1 izmed tistih posameznikov, ki po zakonu, ki ureja obrt, zakonu, ki ureja poklicno in strokovno izobraževanje ali po zakonu, ki ureja arhitekturno in inženirsko dejavnost, določa, da katerikoli status, tj. mojster, delovodja ali pooblaščeni strokovnjak zadošča, da taka oseba opravlja vodenje gradnje. Pogojev za pridobitev naziva mojster, delovodja ali pooblaščeni strokovnjak GZ-1 ne ureja. 

Te določbe v zakonu niso nove in veljajo še iz Gradbenega zakona iz leta 2017, kar je dalo vsem izvajalcem dovolj časa, da svoj status ustrezno uredijo, posebej, če upoštevamo, da je bil z novim GZ-1 ta rok še dodatno podaljšan.