Oddajte pobudo

Poračuni in najnižja osnova za plačilo prispevkov za zaposlene

Področje: Sociala
Pristojni organi: MDDSZ, MF, ZPIZ
  • 02. 06. 2021Pobuda objavljena
  • 02. 06. 2021Pobuda posredovana v odziv
  • 19. 06. 2023Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Najprej je treba uskladiti mnenja javnih organov glede najnižje osnove za plačilo prispevkov in poračunavanja le te. Nekateri organi (MDDSZ) so mnenja, da obveznost poračuna prispevkov od razlike do minimalne osnove za obračun prispevkov ne obstaja, na drugi strani pa imamo organ (ZPIZ), ki tako kot mi, razume, da se ta razlika poračuna, če zaposleni dobi dodatno izplačilo za nazaj ali obratno.

Druga težava je poročanju podatkov o poračunu razlike do najnižje osnove (predvsem ko je osnova v minus), saj pri oddaji REK obrazcev so kontrole, ki v nekaterih primerih poračunov ne spustijo skozi (M08).

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Finančne uprave RS:

Za pojasnila v zvezi z izvajanjem Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju – ZPIZ-2 je pristojno Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Davčni organ pa je na podlagi 159. člena ZPIZ-2 pristojen za pobiranje prispevkov za obvezno zavarovanje po tem zakonu, razen prispevka za dokup pokojninske dobe.

Na spletnih straneh FURS je objavljen podrobnejši opis Dohodek iz delovnega razmerja, v katerem je v točki 5.2.1 pojasnjena najnižja osnova za obračun prispevkov. Najnižja osnova za obračun prispevkov delojemalcev je, v skladu s četrtim odstavkom 144. člena ZPIZ-2, znesek 60 % zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Republiki Sloveniji, preračunane na mesec. Če je izplačana plača oziroma  nadomestilo plače nižje od minimalne osnove, se od razlike do minimalne osnove obračunajo in plačajo vsi prispevki. V določbi ZPIZ-2, ki ureja plačilo prispevkov od razlike do minimalne osnove, ni predeljeno, ali se v primeru, ko se naknadno izplača poračun plač to upošteva na način, da se predhodno obračunani zneski prispevkov od najnižje osnove poračunajo. Glede na navedeno odprto vprašanje, na katerega opozarja tudi zavezanec v pobudi predlagamo, da najprej Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pojasni na kakšen način se uporabi določba četrtega odstavka 144. člena ZPIZ-2 v primeru poračuna plač.

V zvezi s poročanjem podatkov na REK obrazcu pojasnjujemo, da so kontrole nad polji M (podatki za oblikovanje pokojninske osnove) vzpostavljene na podlagi zahtev Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Polje M08 ne more biti izpolnjeno v minus. Za podrobno pojasnilo je pristojen Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.

Po prejemu stališča MDDSZ in ZPIZ bo FURS, glede na stališče ZPIZ, po potrebi takoj spremenil kontrole na polju M08.