Oddajte pobudo

Opravljanje dopolnilne dejavnosti v stanovanju

Področje: Delovno pravno
Pristojni organi: MzI
  • 20. 03. 2013Pobuda objavljena
  • 24. 04. 2013Pobuda posredovana v odziv
  • 20. 05. 2013Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Potrebno soglasje 75% lastnikov stanovanj v večstanovanjski stavbi, ki je potrebna, da lahko nekdo v svojem stanovanju opravlja mirno (npr. delo za računalnikom) dejavnost se mi zdi nepotrebna in ljudje neradi podpišejo, ker se bojijo goljufije. Kdor pa tega ne uredi, pa je v nevarnosti, da bo kaznovan, če bi prišel kakšen inšpektor in to zahteval. Mislim, da je popolnoma dovolj pogoj, da se ne poveča število obiskovalcev v bloku (pri meni sploh nobenega ne bo zaradi tega) in pa da se ne sme povzročati hrupa. Seveda kdor to krši, pa ga lahko prijavijo in obiščejo inšpektorji. Za tiste, pri katerih pa ne bo nobene razlike, ali opravljajo uradno to dejavnost za računalnikom ali pa brskajo po internetu kar tako, pa nima smisla, da morajo pridobiti ta 75% soglasja.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za infrastrukturo:

Pozdravljeni,

na ministrtsvo za infrastrukturo in prostor smo preko portala "minus 25%" prejeli pobudo za administrativno razbremenitev oziroma poenostavitev postopka. V pobudi je navedeno, zakaj  je  potrebno soglasje 75% lastnikov stanovanj v večstanovanjski stavbi, da lahko nekdo v svojem stanovanju opravlja mirno (npr. delo za računalnikom) dejavnost pri čemer se zdi pobudniku nepotrebno saj ljudje neradi podpišejo, ker se bojijo goljufije. Kdor pa tega ne uredi, pa je v nevarnosti, da bo kaznovan, če bi prišel kakšen inšpektor in to zahteval. Mislim, da je popolnoma dovolj pogoj, da se ne poveča število obiskovalcev v bloku (pri meni sploh nobenega ne bo zaradi tega) in pa da se ne sme povzročati hrupa. Seveda kdor to krši, pa ga lahko prijavijo in obiščejo inšpektorji. Za tiste, pri katerih pa ne bo nobene razlike, ali opravljajo uradno to dejavnost za računalnikom ali pa brskajo po internetu kar tako, pa nima smisla, da morajo pridobiti ta 75% soglasja.

Glede na zgoraj podano pobudo podajamo naslednjo obrazložitev, in sicer glede 14. člena Stanovanjskega zakona, ki je bil spremenjen s premembo in dopolnitvijo Stanovanjskega zakona (Uradni list RS št. 57/08);

Opravljanje dovoljene dejavnosti v delu stanovanja dopušča stanovanjski zakon že več kot 20 let. S spremembo omenjenega člena zaradi odprave administrativnih ovir je bilo tako omogočeno, da lahko sami etažni lastniki odločajo o opravljanju dejavnost v delu stanovanja z več kot 3/4 soglasjem glede na solastniške deleže (vključujoč soglasje vseh neposrednih sosedov - solastnikov, ki mejijo na stanovanje v katerem se dejavnost opravlja). Vse to pa velja tudi za najemnika, ki mora pridobiti še pisno dovoljenje etažnega lastnika. Ker pa je posamezna dejavnost lahko moteča za mirno uporabo stanovanja in lahko povzroča prekomerno obremenitev skupnih delov večstanovanjske stavbe oziroma okolja, je dodatna varovalka v tem, da mora tudi pogodba o medsebojnih razmerjih dopustiti uporabo dela stanovanja za opravljanje te dejavnosti, etažni lastnik pa mora hkrati izpolnjevati predpisane pogoje za opravljanje te dejavnosti.  Nadzor nad takšno dejavnost pa seveda vrši stanovanjska inšpekcija.

Zaradi programskih ukrepov Vlade RS za odpravo administrativnih ovir se je v tem delu odpravila obveznost pridobivanja dovoljenj za opravlanje dovoljene dejavnosti v stanovanju, ki so jih izdajale upravne enote oz. mestne občine. Prav tako se je odpravil register najemnih pogodb.

Glede na pobudo, ki jo predlagatelj  predlaga menimo, da je vredna razmisleka, saj omejevanje rabe etažnega dela predstavlja omejitev lastninske pravice etažnega lastnika. Naj poudarimo, da se je pri spremembi zakona v tem segmentu zasledoval le legitimen in ustavno dopusten cilj (varstvo preostalih etažnih lastnikov).

Pri naslednji spremembi oziroma novem Stanovanjskem zakonu bomo pobudo podrobno proučili in jo tudi v največji meri (glede na nesorezmernost) upoštevali.   

Lepo pozdravljeni.