Oddajte pobudo

Mladi želijo soustvarjati rešitve za družbene in okoljske izzive

Vir: SOP (Stičišče za oblikovanje politik)

Sodelovanje mladih je ključno za trajnostno prihodnost, a pogosto čutijo, da njihov glas ni slišan. To potrjujejo rezultati ankete, izvedene v okviru projekta Stičišče za oblikovanje politik (SOP) v sodelovanju z Unicefom Slovenija.

Iz rezultatov ankete je razvidno, jih najbolj skrbijo vojne in konflikti (21 odstotkov), sledili so draginja (16 odstotkov) in stanovanjski problemi (13 odstotkov). Kot pomembna problema prav tako izstopajo podnebne spremembe (11 odstotkov) in nasilje med vrstniki (12 odstotkov).

Kar 67 odstotkov mladih ne pozna koncepta krožnega in nizkoogljičnega gospodarstva. To kaže na nujnost izobraževanja in ozaveščanja, ki bi mladim približalo te pomembne teme.

Anketa je razkrila, da se mladi pogosto počutijo, da nimajo vpliva. 39 odstotkov jih meni, da jih politiki in odrasli ne jemljejo resno, 20 odstotkov se jih počuti premalo poučenih o okoljskih temah. 17 odstotkov jih navaja pomanjkanje spodbud za sodelovanje, 9 odstotkov pa nezanimiva promocijska sporočila države. Ob tem jih 9 odstotkov ne zaupa institucijam.

Mladi so predlagali več načinov za njihovo aktivacijo, kot so obiski šol in mladinskih prostorov (24 odstotkov), delavnice za izmenjavo idej in rešitev (21 odstotkov) in družbena omrežja (21 odstotkov) kot ključni kanal za komuniciranje.

Mladi kot pomembne prioritete za zeleno prihodnost prepoznavajo v preobrazbi industrije in ustvarjanje zelenih delovnih mest (26 odstotkov), trajnostni mobilnosti (13 odstotkov) in učinkovitemu ravnanju z naravnimi viri (14 odstotkov).

Rezultati ankete kažejo, da mladi želijo sodelovati pri reševanju družbenih in okoljskih izzivov, vendar se pogosto srečujejo z občutkom, da njihov glas ni slišan. Med najpomembnejšimi temami, ki jih izpostavljajo, so podnebne spremembe, stanovanjska problematika in trajnostni razvoj. In prav projekt, kot je Stičišče za oblikovanje politik, predstavlja pomemben korak k vključevanju njihovih glasov in idej v oblikovanje politik.

V anketi U-Report je sodelovalo več kot 170 mladih, večinoma starih med 15 in 30 let, ki so delili svoje poglede na ključne družbene in okoljske izzive ter predloge za izboljšanje vključevanja v oblikovanje politik. Rezultati ankete odražajo mnenja, ki so jih posredovali U-Reporterji in niso reprezentativni za otroke in mlade po vsem svetu ali za posamezno državo oz. regijo.

Unicefova globalna platforma U-Report je bila ustvarjena z namenom spodbujanja participacije otrok in mladih. V 102 državah sveta deluje že skoraj 37 milijonov U-Reporterjev. Ti s pomočjo aplikacij za klepet brezplačno in anonimno podajajo svoja mnenja.

Namen Stičišča za oblikovanje politik je omogočiti razvoj novih in celovitih rešitev na področju politik in ukrepov v javnem sektorju preko sodelovanja in eksperimentiranja s široko raznovrstnimi skupinami ljudi. Želimo podpreti procese odločanja na način, ki vključuje raznolike deležnike, kot so nevladne organizacije, skupnosti, strokovnjaki, univerze, raziskovalni centri in podjetja. Več informacij najdete na Stičišče za oblikovanje politik.