Oddajte pobudo

Izpit za avto

Področje: Promet
Pristojni organi: MzI
  • 12. 04. 2024Pobuda objavljena
  • 12. 04. 2024Pobuda posredovana v odziv
  • 13. 05. 2025Pobuda sprejeta

Pobuda

Trenutno so čakalne vrste za izpit vožnje praktičnega dela izpita po minimalno 2 meseca kar je nesprejemljivo. Sam sem padel prvič včeraj,  po tem, ko nisem 2 meseca vozil, ker sem čakal na glavno vožnjo na katero sem se prijavil v februarju. Se pravi spet čez 2 meseca in spet 200 eur za predizpitne ure. Potem je sledilo kreganje o mojem zdravniškem spričevalu, kjer sem prvič po tem,  ko je šel čez vsaj pet rok na javni upravi slišal, da kopija ni enakovredna originalu. Dobesedno to so mi rekli na javni upravi dobro leto nazaj in celo napisali na list. Trenutno stanje z opravljanjem Izpita je katastrofalno in prava luknja za denar, po mojem mnenju sramota če pogledamo druge države okoli nas.

Odgovor pristojnega organa

Ministrstvo za infrastrukturo podaja sledeči odgovor:

Zakon o voznikih v prvem odstavku 9. člena določa, da Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa na podlagi javnega pooblastila zagotavlja opravljanje vozniških izpitov.

Nadalje Pravilnik o vozniškem izpitu (Uradni list RS, št. 162/20, 175/20 in 199/21) v četrtem odstavku 2. člena določa, da mora izpitna komisija omogočiti kandidatu opravljanje vozniškega izpita najpozneje v tridesetih dneh od prijave k teoretičnemu oziroma praktičnemu delu vozniškega izpita.

Ministrstvo za infrastrukturo je pobudo posredovalo Javni agenciji RS za varnost prometa, ki v zvezi z dolgimi čakalnimi vrstami na praktični del vozniškega izpita odgovarja naslednje:

Na javni agenciji se zavedajo, da dolge čakalne dobe lahko vplivajo na pripravljenost kandidatov, zato se aktivno ukvarjajo z reševanjem tega izziva.

Njihov cilj je zagotavljati čim krajše čakalne dobe, saj se zavedajo, da so te za kandidate neprijetne in lahko vplivajo na kontinuiteto njihovega učenja. Čakalna doba, daljša od 60 dni. ni idealna, vendar je v trenutnih razmerah posledica kadrovskih omejitev na trgu dela in povečanega števila kandidatov, ki se prijavljajo na vozniške izpite.

Razumejo, da je kontinuiteta učenja ključna za uspešno pridobivanje vozniškega znanja, zato spodbujajo kandidate, da v tem obdobju ohranjajo stik z vožnjo preko dodatnih ur vožnje s spremljevalcem.

Agencija je v preteklih letih sprejela več ukrepov za skrajšanje čakalnih dob, med katerimi so:

- intenzivno iskanje novih kadrov za ocenjevanje na vozniških izpitih. Na žalost se soočajo s pomanjkanjem usposobljenih kandidatov na trgu dela,

- nenehno odpiranje dodatnih izpitnih terminov s pogodbenimi (upokojeni) ocenjevalci, tudi ob sobotah,

- v okviru plačne reforme se je za ocenjevalce zagotovil višji dvig plač, kot za večino drugih javnih uslužbencev, s čim pričakujejo, da bo poklic ocenjevalca postal na trgu delovne sile privlačnejši.

V prihodnje načrtujejo dodatne ukrepe med katerimi so:

·           dodatna usposabljanja za ocenjevanje na vozniškem izpitu,

·           zaposlovanja dodatnih ocenjevalcev.