Oddajte pobudo

VREDNOTNICE - Osebno dopolnilno delo

Področje: Delovno pravno
Pristojni organi: MDDSZ
  • 14. 02. 2020Pobuda objavljena
  • 14. 02. 2020Pobuda posredovana v odziv
  • 29. 05. 2020Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Spoštovani,

pogoj za legalno opravljanje osebnega dopolnilnega dela (ODD) je vnaprej pridobljena vrednotnica, ki se loči glede na dejavnost dela. V primeru del, ki se opravljajo za znane naročnike – dela pod točko A (storitve) mora vrednotnico kupiti naročnik, v primeru del, ki se opravljajo za večinoma neznane naročnike – dela pod točko B (izdelovanje izdelkov, nabiranje zelišč ipd.) pa mora vrednotnico kupiti zavarovanec sam.

V primeru: skupina A – vrednotnice za opravljanje dela mora kupiti naročnik storitve – mora naročnik za delo pri posameznem izvajalcu kupiti eno vrednotnico v koledarskem mesecu, ne glede na višino plačila, število ur zanj opravljenega dela in število zanj opravljenih storitev.

V praktičnem primeru se v večini dogaja, da teh vrednotnic naročnik ne kupuje. Torej, izvajalec v takšnem primeru opravlja delo na črno. Na strani izvajalca je v večini primerov, da tega ne želi početi na takšen način, ampak želi delo opravljati po uradnem postopku.

Naročnik (v našem primeru je to oseba, ki potrebuje inštrukcije) želi enkrat mesečno za eno uro na inštrukcije iz matematike. Izvajalec pa želi inštrukcije izvajati preko ODD. Vendar v praksi naročnik ne opravlja nakupov vrednotnic. Izvajalca pa skrbi delo na črno in želi svoje delo registrirati s pravnimi podlagami preko vrednotnic z ODD.

V tem primeru ima lahko izvajalec tudi več mesečnih naročnikov, ki lahko storitev koristijo enkrat ali večkrat (po potrebi).

Izvajalci storitev – skupina A – si želi, da bi za vrednotnice poskrbeli sami, vendar ne po ustaljeni praksi, da je potrebno kupiti vrednotnico za vsakega naročnika vsak mesec.

Predlagam uvedbo pavšalnega mesečnega zneska – 20 do 30 EUR, s katerim pa bi zagotovili nakup vrednotnice. Delo bi se vseeno obrestovalo, obenem pa bi zagotovili več sredstev za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter zdravstveno zavarovanje.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti:

Pravna podlaga za izvajanje osebnega dopolnilnega dela (v nadaljnjem besedilu: ODD) in vseh postopkov v zvezi z njim je Zakon o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (Uradni list RS, št. 32/14, 47/15 – ZZSDT in 43/19) v nadaljnjem besedilu: ZPDZC-1) ter na podlagi tega zakona sprejet Pravilnik o osebnem dopolnilnem delu (Uradni list RS, št. 94/14; v nadaljnjem besedilu: Pravilnik).

Na podlagi prvega odstavka 12. člena ZPDZC-1 v zvezi s četrto A točko priloge 1 Pravilnika se za ODD štejejo tudi občasne inštrukcije kot pomoč pri izpolnjevanju šolskih ali študijskih obveznosti. Navedeno delo se lahko opravlja pod pogojem, da se ne opravlja za pravno osebo, tuj pravni subjekt ali samozaposleno osebo (drugi odstavek 12. člen ZPDZC-1).

Posameznik (ki bo delo opravljal) mora ODD pred začetkom opravljanja priglasiti pri Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (v nadaljnjem besedilu: AJPES). Priglasitev se opravi prek spletnega portala AJPES ali osebno na upravni enoti, ki za posameznika priglasitev opravi prek spletnega portala AJPES.

Pogoj za legalno opravljanje ODD pa je tudi vnaprej pridobljena vrednotnica. Vrednotnica se lahko kupi ob priglasitvi ODD, najkasneje pa pred začetkom opravljanja dela. V primeru del, ki se opravljajo za znane naročnike - dela pod točko A (storitve), mora vrednotnico kupiti naročnik.

Vrednotnica velja za koledarski mesec za posameznega izvajalca ODD. Če je vrednotnica plačana sredi meseca, velja od dneva pridobitve do konca aktualnega koledarskega meseca. V primeru, ko posameznik večkrat na mesec npr. čisti pri istem naročniku, naročnik kupi eno vrednotnico. Če pa  posameznik večkrat na mesec npr. inštruira pri različnih naročnikih, mora vsak naročnik zanj kupiti vrednotnico. Ena vrednotnica, ki jo kupi naročnik za posameznega izvajalca ODD, velja ne glede na število opravljenih del, ne glede na obseg dela in ne glede na znesek plačila za opravljeno delo.

Menimo, da je del dogovora o opravljanju osebnega dopolnilnega dela tudi dogovor o obsegu dela in ceni za opravljeno delo, zato je smiselno v okvir tega dogovora umestiti tudi dogovor o predhodnem nakupu vrednotnice kot pogoju za izvedbo tega dela.

Na področju spremljanja izvajanja ODD sicer ne beležimo večjih odstopanja ali nepravilnosti, kot so izpostavljene v predlogu, zato menimo, da spremembe zakonodaje v tem trenutku niso potrebne.