Oddajte pobudo

Pridobitev izpisa zemljiškoknjižnega prikaza parcele

Področje: Okolje in prostor
Pristojni organi: MNVP
  • 11. 06. 2018Pobuda objavljena
  • 11. 06. 2018Pobuda posredovana v odziv
  • 28. 05. 2020Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni,

z novo sprejetim GZ naj bi se skrajšali in poenostavili postopki za pridobitev gradbenega dovoljenja, obvezna priloga zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt pa je prikaz objekta na zemljiškokatastrskem prikazu. Po informacijah pisarn GURS-a je možen le osebni dvig na katerikoli enoti, samo v času uradnih ur, izpis traja minuto, stane 3,00 €.

Zakaj v dobi digitalizacije ni možen izpis zemljiškokatastrskega prikaza parcele preko spleta?

Za naše podjetje in za večino naših strank oseben dvig namreč pomeni 40 km vožnje, parkiranje v centru Ljubljane in vsaj 1,5 urna zasedenost zaposlenega, ki bi v tem času lahko naredil kaj bolj produktivnega.

Hvala in lep pozdrav.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za okolje in prostor:

Zahvaljujemo se vam za vašo pobudo.

Zemljiško katastrski prikaz je eno od potrdil, ki ga proti plačilu takse uporabnikom izdaja Geodetska uprava. Vrste potrdil, obliko in vsebino potrdil določa veljavni pravilnik.

Zemljiško katastrski prikaz lahko proti plačilu takse pridobite na katerikoli Območni geodetski upravi oziroma geodetski pisarni ali na vseh upravnih enotah.

Na Geodetski upravi pri prenovi informacijskega sistema, ki je v teku, že iščemo rešitve v predlagani smeri. Prav tako se za celotno državno upravo pripravljajo enotne tehnične rešitve za plačilo takse za potrdila.

Kdaj točno bodo nove rešitve pripravljene in implementirane, pa vam v tem trenutku še ne znamo odgovoriti.   

Hvala za razumevanje in lep pozdrav.

Dopolnitev odgovora s strani Ministrstva za okolje in prostor:

Prenova informacijskih rešitev Geodetske uprave, ki se izvaja v okviru projekta e-prostor, je v teku in se bo izvedla do konca leta 2021. Ideja, ki se razvija je, da bi lahko lastniki sami preko informacijske rešitve (npr. javni vpogled ali osebni vpogled) pridobili računalniške izpise, ki jih potrebujejo.  V kolikor bo potrebno tak izpis tudi potrditi na geodetski upravi, ostaja še vedno problem glede taks,  kot je opisano v prejšnjem pojasnilu.
 
Upravne enote lahko že sedaj za izvedbo postopkov, ki jih vodijo, same pridobijo izpise (tudi zemljiško katastrski prikaz) iz informacijskih sistemov, ki jih uporabljajo (aplikacija PREG) in jih strankam ne bi bilo potrebno posebej prilagati.