Oddajte pobudo

Plačevanje turistične takse na postajališčih za avtodomove (PZA)

Področje: Javna uprava
Pristojni organi: MGTŠ
  • 21. 02. 2018Pobuda objavljena
  • 21. 02. 2018Pobuda posredovana v odziv
  • 26. 02. 2018Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni,
slovenska zakonodaja določa, da je za nočitve na postajališčih za avtodomove (PZA) potrebno opraviti prijavo gostov in plačati turistično takso. Postajališča za avtodomove se namreč smatrajo kot eden izmed nastanitvenih objektov. Predlagamo, da so takšne nočitve oproščene prijave gostov in plačila turistične takse.

Postajališča za avtodomove so namenjena počitku, kjer se vozniki odpočijejo na svoji poti in oskrbijo svoj avtodom. Večinoma avtodomarji na postajališča prispejo v poznih večernih urah in odidejo v zgodnjih jutranjih urah. Obremenitev, ki jim jo prinaša obveznost prijave in plačila turistične takse je nesmiselna, ki avtodomarju po dolgi vožnji vzame kar nekaj časa in to včasih za zgolj nekaj ur prenočevanja. Poleg tega morajo včasih te obveznosti urejati sredi noči. Hkrati je to obremenitev za sama postajališča za avtodomove, saj morajo zgolj zaradi omenjenih dveh obveznosti imeti zaposlenega, ki ureja te storitve. Nekatera postajališča za avtodomove so urejena tako, da se plačila opravijo na avtomatu, nekatera postajališča so celo brezplačna. Zaradi omenjenih obremenitev se nekatera postajališča že zapirajo oziroma spreminjajo v parkirišča, kjer je možno parkiranje zgolj čez dan. To bo prineslo ogromno škodo avtodomarskemu turizmu, ki je močno v porastu.

Iz zgoraj navedenih razlogov menimo, da je plačevanje turistične takse za nočitev na postajališčih za avtodomove pretirana obremenitev, ki je ni nikjer v Evropi. Predlagamo, da se postajališča za avtodomove ne štejejo kot nastanitveni obrati in so nočitve na postajališčih oproščena prijave gostov in plačila turistične takse. Glede na slovensko zakonodajo je namreč prenočevaje na parkiriščih za avtodomove enako kot prenočevanje v hotelih, apartmajih, kampih,...kar pa v praksi ni res.

Poleg tega so določila, ki jih določa Pravilnik o minimalnih tehničnih pogojih in o obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti za postajališča za avtodomove pretirana. Ne potrebujejo vsa postajališča za avtodomove vstopno zapornico, električne priključke za vsa označena mesta, možnost oskrbe s tekočo vodo in podobno zato predlagamo, da se določila v pravilniku spremenijo v priporočila oziroma primerno spremenijo. Na nekaterih postajališčih je namreč dovolj že samo prostor za počitek, ne pa tudi oskrbni prostor. Oziroma prosimo za obrazložitev kam spadajo postajališča za avtodmove, ki ne izpolnjujejo vseh predpisanih zahtev-ali so to potem parkirišča?

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo:

V zvezi s podano pobudo, da naj bi se osebam v bivalnih vozilih (avtodomih), ki prenočujejo na postajališčih, ne bi bilo potrebno prijaviti Policiji in da bi bile oproščene plačila turistične takse, podajamo naslednji odgovor:

I.
Obveznost prijave Policiji določa Zakon o prijavi prebivališča (Uradni list RS, št. 52/17 – ZPPreb-1) v svojem 39. členu. Zakon določa, da če se gost nastani pri gostitelju, mora ta gosta vpisati v knjigo gostov v 12 urah. Če se gost, ki je tujec, ne nastani pri gostitelju, se mora ne glede na trajanje nastanitve prijaviti pristojni policijski postaji najpozneje v roku treh dni po prehodu državne meje (41. člen ZPPreb-1).

V kolikor so postajališča za avtodome urejena tako, da tisti, ki z avtodomom tam prenoči, plača nočitev, potem je gostitelj zavezan gosta prijaviti. V kolikor pa so postajališča urejena tako, da nudijo samo parkirišče za avtodome (saj avtodomi po naši zakonodaji ne smejo »kampirati« izven za to določenih in urejenih površinah) se mora gost tujec sam prijaviti na policijski postaji.

Za opredelitev do predloga, da se osebam, ki prenočujejo v postajališčih, ne bi bilo več potrebno prijaviti Policiji, je v pristojnosti Ministrstva za notranje zadeve.

II.
Obveznost plačila turistične takse določa Zakon o spodbujanju razvoja turizma (Uradni list RS, št. 2/04, 57/12, 17/15, 52/16-ZPPreb-1 in 29/17-ZŠpo-1) (v nadaljevanju: ZSRT) v svojem 23. členu. Ker se postajališče skladno s 6. odstavkom 24. člena Pravilnika o minimalnih tehničnih pogojih in obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti (Uradni list RS, št. 35/17) (v nadaljevanju: Pravilnik) obravnava kot vrsta kampa in je torej opredeljeno za nastanitveni objekt, so osebe, ki prenočujejo v bivalnih vozilih na postajališčih, zavezanci za plačilo turistične takse.

Predloga za splošno oprostitev plačila turistične takse za te osebe ne podpiramo, lahko pa občina na temelju 3. ostavka 27. člena ZSRT s svojim predpisom osebe, ki prenočujejo v bivalnih vozilih (avtodomovih) na postajališčih, v celoti ali delno oprosti plačila turistične takse.

III.
Očitek, da so zahteve glede ureditve postajališč, ki jih določa Pravilnik pretirane, ni utemeljen. Zahteve, ki jih vsebuje Pravilnik, so namenjene zagotavljanju minimalnih standardov za zagotavljanje primerne ravni ponudbe.

IV.
Postajališča za avtodome mora izpolnjevati vse predpisane zahteve. Drugače je le v primerih, ko so urejene površine namenjene le postanku oziroma počitku potujočih (brez prenočevanja), saj se take površine ne štejejo za postajališče v smislu Pravilnika.

Odgovor Ministrstva za notranje zadeve:

Posredujemo odgovor v zvezi s pobudo št. 897, podano preko portala STOP birokraciji, ki se nanaša na oprostitev prijave gostov in plačila turistične takse na postajališčih za avtodome, ki se smatrajo za enega izmed nastanitvenih objektov.

Zakon o prijavi prebivališča (ZPPreb-1) v 39. členu določa obveznost gostitelja, da gosta, ki ga je sprejel v nastanitev, prijavi v eTurizem pri Ajpesu v roku 12 ur po prihodu, kar velja tudi za postajališča, na katerih se nočitev plačuje.

V kolikor pa gre za počivališča v obliki parkirnih prostorov, pa se mora gost prijaviti sam na krajevno pristojni policijski postaji v roku treh dni.

Površine, namenjene zgolj postanku in počitku brez nočitve, pa se ne štejejo za počivališče v smislu Pravilnika o minimalnih tehničnih pogojih in obsegu storitev za opravljanje gostinske dejavnosti.

Ministrstvo za notranje zadeve se strinja z opredelitvijo Direktorata za turizem pri Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo do navedene pobude.