Oddajte pobudo

Podaljševanje vozniškega dovoljenja

Področje: Promet
Pristojni organi: MzI
  • 03. 01. 2018Pobuda objavljena
  • 03. 01. 2018Pobuda posredovana v odziv
  • 28. 05. 2020Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni, pred časom sem se, po dveh letih nabiranja novih delovnih izkušenj in širjenja znanja v tujini, vrnila v svojo rodno Slovenijo. Zadnja dva meseca v tujini sem bila zaradi poteka vozniškega dovoljenja brez vozniške (ponovni zdravniški), ker sem vedela, da se kmalu vračam domov nisem komplicirala. Ko sem se vrnila domov sem najprej prijavila stalni naslov nazaj v Sloveniji, istočasno sem želela podaljšati tudi vozniško dovoljenje, s predhodno opravljenim zdravniškim pregledom, vendar sem doživela na UE šok. V Sloveniji moram namreč imeti stalni naslov prijavljen najmanj 6 mesecev, da lahko podaljšam vozniško dovoljenje - tako tujci kot državljani Republike Slovenije. Rok je začel teči z dnem prijave stalnega naslova, kar pomeni, da bom brez vozniškega dovoljenja skupaj 8 mesecev. Kot državljanka Slovenije, sem popolnoma šokirana nad sistemom, ki sem ga v svoji situaciji doživela. Situacija je trenutno zame, brez vozniškega izpita, z avtom v garaži in prebivališčem izven mesta, zelo obremenjujoča, predvsem z vidika iskanja nove zaposlitve.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za infrastrukturo:

Zakon o voznikih (Uradni list RS, št. 85/16 in 67/17) v drugem odstavku 59. člena določa, da se vozniško dovoljenje izda oziroma njegova veljavnost podaljša osebi, ki ima v Republiki Sloveniji običajno prebivališče ali predloži dokaze, da v Republiki Sloveniji študira že vsaj 6 mesecev.

Pojem običajnega prebivališča prenaša določbo 12. člena Direktive 2006/126/ES, pri čemer se pojem razlikuje od pojma stalnega ali začasnega prebivališča. Po določbah direktive je običajno prebivališče kraj, v katerem oseba navadno stanuje, to pomeni vsaj 6 mesecev zaradi osebnih in poklicnih vezi ali v primeru osebe brez poklicnih vezi zaradi osebnih vezi, ki kažejo tesno povezavo med to osebo in krajem, v katerem živi. Za običajno prebivališče osebe, katere poklicne vezi so v drugem kraju kakor njene osebne vezi in ki zaradi tega živi v različnih krajih v dveh ali več državah, se šteje kraj njenih osebnih vezi, če se ta oseba redno vrača v ta kraj. Kadar oseba živi v državi, da bi izpolnila nalogo z določenim trajanjem, ni treba, da je ta zadnji pogoj izpolnjen. Obiskovanje univerze ali šole v drugi državi ne pomeni prenosa običajnega prebivališča.

Izraz običajno prebivališče se uporablja le za namene, določene v Zakonu o voznikih. Prijavljeno stalno ali začasno prebivališče v Republiki Sloveniji še ne pomeni, da oseba izpolnjuje pogoj za urejanje upravnih zadev s področja vozniških dovoljenj. V praksi je vse več primerov, ko imajo osebe v Republiki Sloveniji prijavljeno stalno ali začasno prebivališče, običajno pa prebivajo že več kot šest mesecev v drugi državi. Po določbah direktive je v takšnih primerih za izdajo vozniškega dovoljenja pristojna druga država članica in ne Republika Slovenija.

V konkretnem primeru bo lahko stranka v Republiki Sloveniji podaljšala veljavnost vozniškega dovoljenja, ko bo v Republiki Sloveniji izpolnila pogoj običajnega bivanja - dejanskega bivanja v RS najmanj 6 mesecev, šteto od dneva vrnitve iz tujine v Republiko Slovenijo.