Oddajte pobudo

Potrdila pri javnih razpisih in naročilih

Področje: Javna uprava
Pristojni organi: MJU
  • 08. 12. 2017Pobuda objavljena
  • 08. 12. 2017Pobuda posredovana v odziv
  • 03. 01. 2018Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Zakaj je potrebno na nekaterih javnih razpisih in javnih naročilih še vedno oddajati potrdila, ki so elektronsko dodstopna naročniku? Predlagam, da na to opozorite vse naročnike v javnem sektorju.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za javno upravo:

V zvezi s pobudo najprej pojasnjujemo, da lahko z vidika pristojnosti Ministrstva za javno upravo, Direktorata za javno naročanje podamo odgovor le v delu, ki se nanaša na javna naročila, ne pa tudi v delu, ki se nanaša na javne razpise. Slednje je pojem, ki je tudi preširok za ugibanje, v pristojnost katerega resorja sodi (javni razpisi za delovna mesta, javni razpisi za sofinanciranje itd.). Javna naročila pa primarno ureja Zakon o javnem naročanju (uradni list RS, št. 91/15, ZJN-3), ki glede načina dokazovanja izpolnjevanja pogojev in zahtev naročnika v 79. členu določa, da mora naročnik ob predložitvi prijav za sodelovanje ali ponudb namesto potrdil, ki jih izdajajo javni organi ali tretje osebe, sprejeti ESPD (ki predstavlja lastno izjavo) kot predhodni dokaz, da določen gospodarski subjekt ni v enem od položajev iz 75. člena ZJN-3, zaradi katerega so ali bi lahko bili gospodarski subjekti izključeni iz sodelovanja v postopku javnega naročanja in da izpolnjuje ustrezne pogoje za sodelovanje, določene v skladu s 76. členom ZJN-3. ESPD tako predstavlja uradno izjavo gospodarskega subjekta, da ne obstajajo razlogi za izključitev in da izpolnjuje pogoje za sodelovanje, hkrati pa zagotavlja ustrezne informacije, ki jih zahteva naročnik. Poleg tega je v ESPD naveden tudi uradni organ ali tretja oseba, odgovorna za izdajo dokazil, vključuje pa tudi uradno izjavo o tem, da bo gospodarski subjekt na zahtevo in brez odlašanja sposoben predložiti ta dokazila.  Naročnik pa mora pred oddajo javnega naročila (le!) od ponudnika, kateremu se je odločil oddati javno naročilo, zahtevati, da predloži najnovejša dokazila v skladu s 77. členom in 78. členom ZJN-3.  Ne glede na to pa gospodarski subjekt ni dolžan predložiti dokazil ali drugih listinskih dokazov, če lahko naročnik potrdila ali druge potrebne informacije pridobi brezplačno z neposrednim dostopom do nacionalne baze podatkov katere koli države članice, kakršne so nacionalni register javnih naročil, elektronski register podjetij, elektronski sistem za shranjevanje dokumentov ali predkvalifikacijski sistem. Gospodarski subjekt prav tako ni dolžan predložiti dokazil, če naročnik že ima te dokumente zaradi prejšnjega oddanega javnega naročila ali sklenjenega okvirnega sporazuma in so ti dokumenti še vedno veljavni oziroma izkazujejo navedbe v ESPD. Če lahko naročnik (v skladu s prej navedenim) dokazila pridobi neposredno v bazi podatkov, pa mora ESPD vsebovati tudi informacije, ki so potrebne v ta namen, zlasti spletni naslov baze podatkov, podatke za identifikacijo, če je to potrebno, pa tudi soglasje, da pridobi dokazilo naročnik.

Glede dokazovanja v postopkih javnega naročanja, zlasti pa glede uporabe in namena ESPD, je Ministrstvo za javno upravo na svoji spletni strani objavilo vrsto informacij, namenjenih naročnikom in tudi ponudnikom. Npr.:

http://www.djn.mju.gov.si/sistem-javnega-narocanja/stalisca-ministrstva/obrazci

http://www.djn.mju.gov.si/sistem-javnega-narocanja/stalisca-ministrstva/stalisca-ministrstva

http://www.djn.mju.gov.si/sistem-javnega-narocanja/stalisca-ministrstva/pogosta-vprasanja-in-odgovori

O tem pa tudi z DJNovice (http://djn.mju.gov.si/direktorat-za-javno-narocanje/djnovice) v oktobru 2017 obvestilo vse naročnike, novice pa so poleg objave na omenjeni spletni strani poslane vsem naročnikom tudi preko portala javnega naročanja.