Oddajte pobudo

Predlog spremembe Zakona o motornih vozilih

Področje: Promet
Pristojni organi: MzI
  • 11. 09. 2017Pobuda objavljena
  • 11. 09. 2017Pobuda posredovana v odziv
  • 28. 05. 2020Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni,

predlagam spremembo Zakona o motornih vozilih, ki je neživljenjski za lastnike vozil, ki hkrati nimajo vozniškega izpita, saj avtomobila sploh ne morejo registrirati. Za nas lastnike vozil, ki iz različnih razlogov nimamo vozniškega dovoljenja je zakon skrajno neživljenjski, saj je za postopek registracije vozila v prometno dovoljenje potrebno vpisati uporabnika vozila, kar je nesmiselno in predstavlja nepotrebno postopkovno oviro. Predlagam spremembo zakona v tem delu.

Lep pozdrav

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za infrastrukturo:

Zakon o motornih vozilih (Uradni list RS, št. 106/10) je glede registracije vozila in vozniškega dovoljenja uvedel določbi petega in šestega odstavka 29. člena, ki se glasita:

»(5) Za vozilo v lasti polnoletne osebe, ki nima veljavnega vozniškega dovoljenja za to vrsto vozila, določi lastnik vozila uporabnika vozila. V tem primeru se določbe zakona, ki veljajo za lastnika vozila, smiselno uporabljajo tudi za uporabnika. V prometno dovoljenje se poleg lastnika vpiše tudi uporabnik vozila.

(6) Uporabnik vozila oziroma imetnik pravice uporabe vozila je lahko samo oseba, ki ima veljavno vozniško dovoljenje za to kategorijo vozila. Navedena določba ne velja za pravne osebe in samostojne podjetnike posameznike.«

Lastnik vozila, ki nima veljavnega vozniškega dovoljenja, lahko registrira vozilo, vendar mora imenovati uporabnika, ki pa ima veljavno vozniško dovoljenje za tako kategorijo vozila.  Navedena določba je bila zapisana v smislu neposrednega vpliva na varnost cestnega prometa. Lastnik vozila, ki nima veljavnega vozniškega dovoljenja, vozila ne more oziroma ne sme uporabljati v cestnem prometu. V besedilo zakona je bila ta določba vnesena v medresorski obravnavi predloga, namen pa je bil zagotoviti dokončanje prekrškovnih postopkov v primerih, ko voznik vozila ni bil ustavljen v času storitve prekrška. Iz navedenega torej izhaja, da ta določba je smiselna in da ne predstavlja nepotrebne postopkovne ovire.