Oddajte pobudo

Podaljšanje delovnega dovoljenja

Področje: Delovno pravno
Pristojni organi: MDDSZ, MNZ
  • 19. 06. 2017Pobuda objavljena
  • 19. 06. 2017Pobuda posredovana v odziv
  • 28. 05. 2020Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Ko želim podaljšati delovno dovoljenje za zaposlenega imam problem na UE, saj sprejemajo vloge za podaljšanje šele 1 mesec pred iztekom, v praksi pa se mi je že dvakrat (!) – tolikokrat kot sem to tudi potreboval, zgodilo, da je bil postopek podaljšanja daljši od enega meseca, konkretno je bil 2 meseca, kar pomeni, da s potencialnim kadrom nisem mogel opravljati storitev cel mesec!

Ko sem skušal uradnika pregovoriti, da mu celotno dokumentacijo predložim že prej (vse sem imel pripravljeno) sem dobil odgovor, da to ni mogoče, torej da vlogo sprejemajo šele 1 mesec pred potekom, kar je čisti nesmisel, saj določeni postopki (v mojem primeru sta oba postopka podaljšanja trajala 2 meseca) trajajo več kot 1 mesec in tako ruši našo konkurenčnost in sam proces dela, zato predlagam, da je na UE omogočena vložitev prijave prej, da bomo lahko nemoteno poslovali.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za notranje zadeve:

V zvezi s pobudo za administrativno razbremenitev oziroma poenostavitev postopka podaljšanja enotnega dovoljenja za prebivanje in delo pojasnjujemo, da izdajo, kakor tudi podaljšanje enotnega dovoljenja za prebivanje in delo ureja Zakon o tujcih (Ur. I. RS, št. 16/17-UPB5, v nadaljevanju: ZTuj-2). Po navedenem zakonu je enotno dovoljenje za prebivanje in delo, za izdajo in podaljšanje katerega je pristojna upravna enota, dovoljenje za začasno prebivanje in delo, ki tujcu omogoča da vstopi, prebiva in dela v Republiki Sloveniji. Določbe ZTuj-2, ki se nanašajo na dovoljenje za prebivanje se uporabljajo tudi za enotno dovoljenje za prebivanje in delo.

ZTuj-2 določa (prvi odstavek 36. člena), da je treba prošnjo za podaljšanje dovoljenja za začasno prebivanje, torej tudi prošnjo za podaljšanje enotnega dovoljenja za prebivanje in delo, vložiti pred potekom roka, do katerega dovoljenje velja, torej najkasneje zadnji dan veljavnosti dovoljenja za začasno prebivanje, torej tudi enotnega dovoljenja za prebivanje in delo. ZTuj-2 ne določa koliko časa pred potekom veljavnosti dovoljenja za začasno prebivanje oziroma enotnega dovoljenja za prebivanje in delo je treba vložiti prošnjo za podaljšanje tega dovoljenja, temveč zahteva le, da je prošnja vložena pred potekom veljavnosti enotnega dovoljenja za prebivanje in delo. V kolikor je prošnja vložena veliko časa pred potekom veljavnosti enotnega dovoljenja za prebivanje in delo, je to po določbah Zakona o splošnem upravnem postopku (Ur. I. RS, št. 24/06-UPB2, 126/07, 65/08, 8/10 in 82/13, v nadaljevanju: ZUP) lahko razlog za zavrženje prošnje (ker je bilo v isti upravni zadevi že odločeno, saj tujec že ima enotno dovoljenje za prebivanje in delo).

Ministrstvo za notranje zadeve RS v zvezi s pobudo tudi pojasnjuje, da o pravočasno vloženi prošnji za podaljšanje enotnega dovoljenja za prebivanje in delo upravna enota tujcu izda potrdilo o vloženi prošnji, ki tujcu do pravnomočne odločitve o prošnji dovoljuje delo oziroma zaposlitev v Republiki Sloveniji (osmi odstavek 37. a člena ZTuj-2). Glede na navedeno ne drži navedba v pobudi (št. 822), da tujec, za katerega se vodi postopek podaljšanja enotnega dovoljenja za prebivanje in delo, v času odločanja o prošnji (po tem, ko mu je enotno dovoljenje za prebivanje in delo že poteklo) v Republiki Sloveniji ne sme opravljati dela oziroma zaposlitve. Tujec s potrdilom o vloženi prošnji za podaljšanje enotnega dovoljenja zakonito prebiva in je lahko zaposlen oziroma opravlja delo pri istem delodajalcu in na istem delovnem mestu do pravnomočne odločitve o prošnji, kar določa tako ZTuj-2 (37.a člen) kot tudi Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (18. člen).


Dodatno pojasnilo Ministrstva za zunanje zadeve:

Zakon o tujcih določa, da mora tujec prošnjo za podaljšanje dovoljenja za začasno prebivanje vložiti pri pristojnem organu v Republiki Sloveniji pred potekom roka, do katerega dovoljenje velja, ne določa pa, koliko časa pred potekom oziroma natančno kdaj pred potekom je treba prošnjo vložiti. Da bi poenotili prakso upravnih enot in Zavoda Republike Slovenije za zaposlovanje (zavod), je bil sprejet dogovor, da se tujcem svetuje vložitev prošnje za podaljšanje enotnega dovoljenja najprej oziroma največ 60 dni pred potekom veljavnosti dovoljenja za prebivanje. Z zapisanim smo seznanili tudi vse upravne enote z našim dopisom št. 012-11/2014/50 (1311-08), z dne 30. 11. 2015. V kolikor je prošnja vložena veliko pred tem rokom, pa je, skladno z Zakonom o splošnem upravnem postopku, to lahko razlog za zavrženje prošnje, ker je bilo o isti zadevi že odločeno.