Oddajte pobudo

Delovni preizkusi brezposelnih oseb

Področje: Delovno pravno
Pristojni organi: MDDSZ, ZRSZ, ZZZS
  • 21. 10. 2016Pobuda objavljena
  • 21. 10. 2016Pobuda posredovana v odziv
  • 28. 10. 2016Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Spoštovani.

Na VEM točki smo zaznali administrativno oviro, ki se nanaša na ZAVAROVANJE, katero obveznost nalaga delodajalcem, ki sklepajo pogodbo z Zavodom RS za zaposlovanje za delovni preizkus brezposelne osebe.

Iz javnega povabila je razvidno, da se morajo v času delovnega preizkusa osebe obvezno zavarovati za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu, zavezanec za plačilo prispevkov pa je kot omenjeno delodajalec.

Na VEM točki ugotavljamo, da za omenjeno ureditev zavarovanja, skladno s pogodbo, ki zavezuje delodajalca, ni ustrezne ZAVAROVALNE PODLAGE za delovni preizkus (obrazec M12). Skladno z navodili Zavoda za zdravstveno zavarovanje se brezposelne osebe na delovnem preizkusu ne zavaruje, kar pa je v neskladju s pogodbo.

Delodajalec plača za vsako vključeno osebo, ki jo mora ustrezno zavarovati in jo ima v koledarskemu mesecu na delovnem preizkusu, pavšalni znesek, določen v Sklepu o določitvi prispevkov za posebne primere zavarovanja (Uradni list RS, št. 21/16). Na obrazcu REK-2 Obračun davčnih odtegljajev za dohodke po ZDoh-2, ki niso dohodki iz delovnega razmerja, delodajalec višino prispevka vpiše pod točko III Prispevki za socialno varnost, 221 Prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v breme delodajalca. Strošek delodajalca znaša 6,45 €.

Prosimo za čimprejšnjo obravnano, odpravo ovire in povratno informacijo.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Zavoda za zdravstveno zavarovanje RS:

V zvezi z navedenim pojasnjujemo, da so udeleženci, ki se vključijo v »Delovni preizkus« za leto 2016 obvezno zavarovani za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu in poklicne bolezni skladno s peto alineo 3. odstavka 20. člena Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2). Če oseba izpolnjuje pogoje za zavarovanje za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu in poklicne bolezni po 20. členu ZPIZ-2, ni predpisana obveznost vlaganja prijav v pokojninsko in invalidsko zavarovanje, temveč le obveznost delodajalca za plačilo predpisanih prispevkov.   

Obrazec M12 (prijava v zavarovanje za poškodbo pri delu in poklicno bolezen), ki ga Razvojni center srca Slovenije navaja v pobudi, je prijava v obvezno zdravstveno zavarovanje. Prijavo je dolžan vložiti zavezanec za prijavo, če so izpolnjeni pogoji za obvezno zdravstveno zavarovanje za poškodbo pri delu in poklicno bolezen. Ker iz naslova navedenega ukrepa aktivne politike zaposlovanja ne izhaja obveznost zdravstvenega zavarovanja za poškodbo pri delu in poklicno bolezen, pogoji za vlaganje te prijave (obrazec M12) niso izpolnjeni.

Po pregledu besedila javnega povabila, ki je objavljen na spletni strani ZRSZ ugotavljamo, da je v vzorcu pogodbe o izvedbi programa »Delovni preizkus« za leto 2016, v 9. členu, točka 6 (str. 27) navedena obveznost delodajalca, da »mora vsakega udeleženca zavarovati za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu in poklicne bolezni«.

Ugotavljamo se, da je navedeno besedilo mogoče razumeti kot obveznost vlaganja posebne prijave v pokojninsko in invalidsko zavarovanje, pri čemer nastane težava pri delodajalcu, ker ne ve kako to pogodbeno obveznost realizirati.

Ker za pokojninsko in invalidsko zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni ni predpisano vlaganje prijav v zavarovanje, predlagamo, da se navedena  pobuda odstopi na Zavod RS za zaposlovanje, ki je izvajalec ukrepa »Delovni preizkus« in Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, da ustrezno popravijo vsebino 6. točke 8. člena pogodbe.

Odgovor Zavoda RS za zaposlovanje:

Pojasnjujemo, da je podlaga za obvezno po zavarovanju vključenih oseb za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu, ki jo delodajalcem nalagamo v javnem povabilu za izvedbo Delovnega preizkusa, za leto 2016, podana v 20. členu Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2), Uradni list RS, št. 96/2012.

20. člen Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2) določa posebne primere zavarovanja. V 3 odstavku tega člena, 5 alineja, je navedeno:
»Za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu, so obvezno zavarovani:
- osebe, ki se po predpisih, ki urejajo trg dela, ali po predpisih, ki urejajo zaposlovanje invalidov, usposabljajo z delom pri izvajalcu ukrepa aktivne politike zaposlovanja, razen oseb, ki opravljajo javna dela.«

Iz vašega dopisa, v katerem omenjate M12 obrazec, ki je za navedeno zavarovanje brezpredmeten, je razbrati, da ste imeli v mislih zavarovanje za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni, saj navajate, da se »skladno z navodili Zavoda za zdravstveno zavarovanje brezposelne osebe na delovnem preizkusu ne zavaruje«.
Vaša ugotovitev je točna. V Zakonu o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju trenutno ni podane pravne podlage za zavarovanje vključenih brezposelnih oseb za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni, to pa je tudi razlog, da od delodajalcev plačila tega zavarovanja ne zahtevamo.

Zahtevamo pa plačilo zavarovanja za invalidnost in smrt, ki je posledica poškodbe pri delu, za katerega imamo podlago v Zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, in ki ga delodajalci obračunajo na obrazcu REK-2 Obračun davčnih odtegljajev za dohodke po ZDoh-2, ki niso dohodki iz delovnega razmerja, kot ste na koncu vašega dopisa pravilno povzeli določilo iz javnega povabila.