Oddajte pobudo

e-zemljiška knjiga

Področje: Okolje in prostor
Pristojni organi: MNVP, MP
  • 19. 07. 2016Pobuda objavljena
  • 19. 07. 2016Pobuda posredovana v odziv
  • 10. 09. 2016Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni,

moja pobuda se nanaša na e-zemljiško knjigo. Opisana je v članku Deus ex machina, ki je tudi priložen in dostopen na spletnem naslovu http://www.geodetski-vestnik.com/58/4/gv58-4_triglav.pdf. Zemljiška knjiga in geodetska uprava imata z usklajenimi skupnimi napori možnost, priložnost in tudi dolžnost, da bosta s svojimi podatki in postopki v prihodnje ena drugi stalni deus ex machina, in to vse dotlej, dokler ne bosta medsebojne skladnosti podatkov v svojih evidencah dvignili na tako kakovostno raven, ki bi jo z dobrim medsebojnim sodelovanjem v skupnem in narodnogospodarskem interesu že zdavnaj morali doseči ter trajno zagotavljati sami sebi, pristojnim službam državne in javne uprave ter vsem ostalim uporabnikom.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za pravosodje:

Podatki v geodetskih evidencah in zemljiški knjigi morajo biti urejeni pregledno in da ne sme prihajati do podvajanja. Vsekakor temu cilju sledi normativna ureditev, ki zahteva avtomatsko – elektronsko povezovanje teh evidenc (primerjaj 115. in 116. člen Zakona o zemljiški knjigi; Uradni list RS, št. 58/03, 37/08 – ZST-1, 45/08, 28/09, 25/11 in 14/15 – ZUUJFO). Prav lažja povezljivost je bila ena izmed poglavitnih rešitev, zasledovanih z novelo ZZK-1C (Uradni list RS, št. 25/11). Pri prenovi informatizirane zemljiške knjige je bilo namreč upoštevano, da je nepremičnina osnovna enota (entiteta), ki je skupna zemljiški knjigi in katastrom. Sodobne relacijske (informatizirane) baze omogočajo, da se posamezen podatek vnese (vpiše) samo enkrat in se nato bodisi poveže z vsemi entitetami, ki jim je skupen, bodisi kopira v povezavi z vsako od entitet (v našem primeru nepremičnin). Na tej podlagi je bil sprejet tudi Pravilnik o elektronski izmenjavi podatkov med zemljiško knjigo in katastri (Uradni list RS, št. 30/11)."

 Odgovor Ministrstva za okolje in prostor:

Način vodenja oziroma povezovanja podatkov med zemljiškim katastrom in zemljiško knjigo v preteklosti, ki je bil zasnovan na posestnem listu (zemljiški kataster) in zemljiškoknjižnem vložku (zemljiška knjiga) in je bil z uvedbo elektronske zemljiške knjige (e-ZK) in ukinitvijo zemljiškoknjižnega vložka tudi dejansko ukinjen, je bil namenjen zgolj administrativnemu vodenju podatkov v obeh evidencah v analogni obliki.

Ob prenovi zakonodaje in informacijski prenovi nepremičninskih evidenc, ki jih vodi Geodetska uprava, bo upoštevan Standard ISO 19152:2012, Geographic information – Land Administration Domain Model (LADM), ki je tudi naveden v članku  oz. pobudi.

Rešitev bo nadomestila in dopolnila sedanji način povezovanja lastništva v katastru in zemljiški knjigi. Nov pristop oblikovanja lastniških enot bo zagotovil dejansko uporabne podatke za upravljanje nepremičnin.

Pri tem bo nova informacijska rešitev zagotavljala, da geodetska uprava po predhodni uskladitvi podatkov z zemljiško knjigo, nobenega podatka o lastnikih nepremičnin ne bo več vodila v svojih ločenih bazah, temveč bo do teh podatkov neposredno dostopala v bazi e-ZK na način skupnega prikazovanja podatkov iz distribuiranih baz.  Geodetska uprava vodi podatke o nepremičninah, zemljiška knjiga pa podatke o lastništvu in drugih stvarnih in izvedenih pravicah.
Skupna uporaba podatkov iz obeh baz mora biti tehnološko in informacijsko izvedena tako, da bodo uporabniki obeh služb in zunanji uporabniki podatkov o nepremičninah in lastnikih le-te lahko uporabljali v enotnem spletnem pregledovalniku.

Nujen predhoden korak za uvedbo sodobno povezanih evidenc o nepremičninah je uskladitev podatkov zemljiške knjige in katastrov (zemljiški kataster in kataster stavb). Oba pristojna organa - Vrhovno sodišče in Geodetska uprava zato intenzivno že izvajata dopolnjevanje in usklajevanje podatkov.