Oddajte pobudo

Izmenjava podatkov med organi

Področje: Finance
Pristojni organi: MF
  • 13. 06. 2016Pobuda objavljena
  • 13. 06. 2016Pobuda posredovana v odziv

Pobuda

Spoštovani.

Upravne enote naj pridobijo podatke o prihodkih Nosilcev dopolnilne dejavnosti na Finančni upravi Republike Slovenije. Dejansko so nosilci dopolnilne dejavnosti dolžni posredovati podatek, ki so ga posredovali na Finančno upravo še na Upravno enoto. Čeprav sta obe ustanovi državne in je nelogično, da se potrebni podatki ne izmenjujejo medsebojno.

Odgovor pristojnega organa

Odziv Ministrstva za finance:

Glede na navedbe v vaši pobudi predpostavljamo, da se ta nanaša na avtomatsko izmenjavo podatkov upravnimi enotami in Finančno upravo RS, v zvezi s čimer vam pojasnjujemo sledeče:

Na podlagi 297. člena Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2, Ur. list RS, št 13/11 - uradno prečiščeno besedilo, 32/12, 94/12, 101/13 - ZDavNepr, 111/13, 25/14 - ZFU, 40/14 - ZIN-B, 90/14 in 91/15, v nadaljnjem besedilu: ZDavP) mora nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji Finančni upravi RS (v nadaljnjem besedilu: FURS) predložiti davčni obračun za koledarsko leto v zakonskem roku, to je najkasneje do 31. marca tekočega leta za preteklo koledarsko leto, oziroma v primeru prenehanja opravljanja dopolnilne dejavnosti na kmetiji med koledarskim letom, v roku 60 dni od zaključka opravljanja dejavnosti, v katerem izkaže obveznosti iz naslova dopolnilne dejavnosti.

Obenem mora nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji sporočiti upravnim enotam podatek o letnem dohodku iz prej omenjene dejavnosti. Postopek sporočanja podatkov in pravna podlaga za ta postopek spada v delovno področje Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Glede na zgoraj navedeno FURS ne more posredovati podatkov o dohodku na UE in tako ne pride do medsebojne izmenjave teh podatkov med obema organoma. V tem primeru gre za dva različna postopka, saj se na upravne enote pošiljajo drugačni podatki kakor tisti, ki se v okviru davčnega obračuna pošiljajo FURS. Postopka sta tudi časovno različno opredeljena, saj je potrebno poslati podatke na UE vsako leto do 30.junija, podatke za daveni obračun pa je treba poslati do 31. marca tekočega FURS.

Odziv Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano:

Sporočanje dohodka dopolnilne dejavnosti določa 99. člen Zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 45/08, 57/12, 90/12 – ZdZPVHVVR, 26/14 in 32/15). Pred uveljavitvijo te spremembe je upravna enota sama pridobila podatke iz obračuna davka od dohodka dopolnilne dejavnosti za preteklo leto ali iz dokončne odločbe o odmeri dohodnine za dohodek dopolnilne dejavnosti za preteklo leto. V primerih, kadar je nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji poleg dopolnilne dejavnosti opravljal tudi druge kmetijske ali s kmetijstvom nepovezane dejavnosti in se zanje skupaj ugotavljala davčna osnova pa je moral že tudi prej nosilec dopolnilne upravni enoti sam posredovati podatek o deležu dobička, ki pripada dopolnilni dejavnosti.

S spremembo Zakona o kmetijstvu se je spremenil status nosilca dopolnilne dejavnosti na kmetiji, ki je lahko nosilec kmetije ali član kmetije, ki ima njegovo soglasje. Obveza nosilca dopolnilne dejavnosti na kmetiji je, da vodi knjigovodstvo za svoje dopolnilne dejavnosti in sporoči višino dohodka na upravno enoto. Zakon o kmetijstvu določa kasnejši datum poročanja dohodka, zato se laže opravijo vsi dodatni izračuni v primeru opravljanja več dejavnosti.

Neposredno pridobivanje podatkov o doseženem dohodku s Finančne uprave RS ni več možno, ker se je s spremembo Zakona o dohodnini uvedla enotna davčna obravnava kmetije. Celo kmetijo zastopa nosilec kmečkega gospodinjstva, ki so ga člani gospodinjstva za to določili. Sistema poročanja sta različna in ju ni možno v celoti poenotiti.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je nosilce dopolnilnih dejavnosti na kmetiji obveščalo o načinu poročanja dohodka na upravne enote preko medijev. Objavljeni so bili konkretni primeri, kateri podatek iz Obračuna akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti, ki ga je nosilec dopolnilne dejavnosti poslal na Finančno upravo RS, se sporoči na upravno enoto. Za primere, če nosilec opravlja več dejavnosti, pa so bili navedeni primeri izračuna dohodka dopolnilne dejavnosti. Nosilec dopolnilne dejavnosti lahko sporoči podatek na upravno enoto v skladu s predpisi – pošiljanje po pošti, z oddajo v vložišču ali ustno na zapisniku.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je upoštevalo predloge za poenostavitev teh postopkov. Niso se določili dodatni obrazci za poročanje dohodka, ki bi ga izpolnil računovodski servis, ker lahko nosilci to izvajajo sami.