Oddajte pobudo

Zakon o tujcih

Področje: Delovno pravno
Pristojni organi: MDDSZ, MNZ
  • 13. 06. 2016Pobuda objavljena
  • 13. 06. 2016Pobuda posredovana v odziv
  • 07. 07. 2016Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni!

Z novo migrantsko zakonodajo je bil definiran poenostavljen način zaposlovanja tujih državljanov, kar naj bi za nas uporabnike posledično pomenilo manj prilog, hitrejšo odzivnost in večjo preglednost. Žal uporabniki še vedno ugotavljamo, da so ozka grla med prenosom podatkov oziroma dokumentacije med Zavodom za zaposlovanje in Upravnimi enotami, saj se ne upošteva predvidenega roka za odločanje v upravnih postopkih, ki so precej daljši od predvidenih 30 dni. Enako trditev lahko postavimo tudi za upravne postopke v zvezi z izdajanjem delovnih dovoljenj za tujce na Zavodu za zaposlovanje, ki trajajo tudi preko 60 dni, od predvidenih 15 dni za npr. bosanske državljane. Glede na zgoraj napisano - mar ni mogoče poenostaviti uporabe delovnih aplikacij in spletnih portalov, ki bi omogočila uslužbencem Zavoda za zaposlovanje in Upravnih enot ažurno (v predpisanih rokih) in tekoče izdajo enotnih dovoljenj oziroma delovnih dovoljenj.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za notranje zadeve:

Pojasniti želimo, da je izdaja enotnih dovoljenj, kljub vašim ugotovitvam, prinesla enotni postopek pridobivanja dovoljenj za prebivanje in delo, nikakor pa ni bil namen zakonodajalca poenostavitev zaposlovanja tujcev. Enotni postopek pomeni, da tujec sam ali njegov delodajalec z eno prošnjo zaprosi za delovno dovoljenje in dovoljenje za prebivanje, o izdaji enotnega dovoljenja pa odločata dva organa, torej Zavod RS za zaposlovanje v delu, ki se nanaša na zaposlitev ali delo tujca in upravna enota v delu, ki se nanaša na prebivanje.

Glede vašega predloga za uporabo spletnih aplikacij pa pojasnjujemo, da so pristojna ministrstva in zavod že pred uveljavitvijo zakonskih določb o enotnem dovoljenju zagotovili ustrezno informacijsko podporo in pretok informacij pri čemer prenos dokumentov poteka z uporabo ustrezne informacijske tehnologije. Poudarjamo pa, da se zaradi uvedbe enotnega dovoljenja in zagotovljene informacijske podpore odločanju postopek vsebinskega odločanja pristojnih organov ni spremenil. V postopku izdaje enotnega dovoljenja je še vedno treba ugotoviti ali tujec izpolnjuje vse pogoje, ki jih za izdajo dovoljenja za prebivanje določa Zakon o tujcih, hkrati pa morata tako tujec kot njegov delodajalec izpolnjevati vse pogoje za zaposlitev ali delo tujca, ki jih določa Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev. Šele ko upravna enota prejme odločitev zavoda, lahko odloči o izdaji ali zavrnitvi izdaje enotnega dovoljenja, pred tem pa tako zavod kot upravna enota, vsak v svojem delu, vsebinsko odločata hkrati. Zaradi velikega števila prošenj in včasih tudi zahtevnejših zadev pa odločitve ni vedno mogoče sprejeti v zakonsko predpisanem roku.

Odgovor Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti:

V zvezi s pobudo glede poenostavitve uporabe delovnih aplikacij in spletnih portalov, ki bi omogočila uslužbencem Zavoda za zaposlovanje in Upravnih enot ažurno (v predpisanih rokih) in tekoče izdajo enotnih dovoljenj oziroma delovnih dovoljenj menimo, da v tem trenutku MDDSZ ne vidi potrebe po spremembi na področju delovanja delovnih aplikacij oziroma spletnih portalov. Namreč, elektronske povezave do relevantnih deležnikov od katerih ZRSZ pridobiva podatke v postopkih izdaje enotnih dovoljenj so bile vzpostavljene v letu 2015 in po našem mnenju delujejo dobro. V tem kontekstu je potrebno izpostaviti dejstvo, da so bila po podatkih MNZ RS enotna dovoljenja izdana v povprečju v 27 dneh, vročena pa v povprečju v 39 dneh (v obdobju od novembra 2015 do maja 2016).   

Ne glede na navedeno, pa smo seznanjeni, da v nekaterih primerih prihaja tudi do daljših časovnih okvirjev pri izdaji dovoljenj oziroma soglasij, vendar pa ocenjujemo, da so zamude bolj posledica kadrovske podhranjenosti služb, ki so pristojne za vodenje postopkov na področju zaposlovanja, samozaposlovanja in dela tujcev kot pa slabih tehničnih rešitev.