Oddajte pobudo

Dohodnina in vzdrževani družinski člani

Področje: Finance
Pristojni organi: MF
  • 12. 10. 2015Pobuda objavljena
  • 12. 10. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 04. 11. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Predlagam, da se spremeni člen pri dohodnini, ki ne dovoljuje uveljavljanje olajšave za vzdrževanega družinskega člana tistemu davčnemu zavezancu, ki v letu nima zadostne višine dohodkov, npr. neizplačane plače.

Odgovor pristojnega organa

Odziv Ministrstva za finance:

Davčna osnova dohodnine se določi kot dohodek, ki je predmet davčne obravnave zmanjšan za priznane stroške, ki so nastali ob pridobivanju tega dohodka in zmanjšan za olajšave. S pomočjo davčne osnove in davčne stopnje dobimo davčno obveznost oziroma znesek davka, ki ga je potrebno plačati.

Davčni zavezanci (rezidenti) lahko letno davčno osnovo za odmero dohodnine znižajo z davčnimi olajšavami (npr. s splošno olajšavo in posebno olajšavo za vzdrževane družinske člane), vendar največ do višine pozitivne davčne osnove, to pomeni, da je letna davčna osnova nič, če je znesek davčnih olajšav višji kot je letna davčna osnova.
Posebna olajšava se za istega vzdrževanega družinskega člana prizna samo enemu zavezancu, drugemu pa le morebitna razlika do celotne višine olajšave, če zavezanec, ki uveljavlja olajšavo za istega vzdrževanega družinskega člana, te olajšave zaradi prenizke osnove za dohodnino ne more izkoristiti v celoti.

Država pa poleg davčnih olajšav, na podlagi Zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev (Uradni list RS, št. 62/10, 40/11, 40/12 - ZUJF, 57/12 - ZPCP-2D, 14/13, 56/13 - ZŠtip-1, 99/13, 14/15 - ZUUJFO in 57/15) omogoča uveljavljanje socialnih transferjev iz proračuna.

Pravice iz javnih sredstev so denarni prejemki (otroški dodatek, denarna socialna pomoč, varstveni dodatek, državna štipendija), subvencije in znižana plačila (znižano plačilo vrtca, dodatna subvencija malice za učence in dijake, subvencija kosila za učence, oprostitev plačila socialnovarstvenih storitev, prispevek k plačilu družinskega pomočnika, subvencija najemnine, pravica do kritja razlike do polne vrednosti zdravstvenih storitev, pravica do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje), namenjeni tistim, ki jih potrebujejo. Področje socialne politike temelji na socialni pravičnosti in solidarnosti. Ukrepi, ki izhajajo iz davčne zakonodaje so omejeni in se lahko aplicirajo na tiste, ki imajo dohodke. Na drugi strani so socialni transferji tisti, ki omogočajo tistim z nizkimi dohodki višje transferje, saj se pri uveljavljanju in določanju višine socialnih transferjev pri posamezniku v načelu upošteva dohodkovno in premoženjsko stanje posameznika oziroma njegove družine.

Glede na navedeno ni mogoče upoštevati vašega predloga.