Oddajte pobudo

Plačilo davka v primeru nakupa zemljišča

Področje: Finance
Pristojni organi: MF
  • 09. 09. 2015Pobuda objavljena
  • 09. 09. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 30. 09. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Pri nakupu zemljišča moramo podpisano pogodbo oddat na FURS, kjer nam v mesecu ali več določijo plačilo davka, ki ga (ponavadi) plača prodajalec. V mojem primeru prodajalec ni hotel plačati davka (vpisano v pogodbi, da ga plača). Da sem lahko postopek speljal, sem davek plačal jaz. Na FURS sem rekel, da bom napisal, da sem jaz plačnik pa tega niso dovolili. Prenos lastništva sem uredil, pritožil pa sem se na višino davka. Pritožbi je bilo ugodeno, denar pa so vrnili prodajalcu. Predlagam, da se pogodba odda na FURS, kjer jo potrdijo, da se postopek lahko spelje do konca. Ko izračunajo znesek davka obvestijo plačnika, da poravna obveznost. Tako bo bolj pošteno in hitreje bo postopek prepisa zemljišča končan.

Odgovor pristojnega organa

Odziv Ministrstva za finance:

Upoštevajoč, da so podatki pobudnika in navedbe glede postopka davčnega organa kot tudi pobude delno nejasne, lahko odgovorimo le splošno o odmeri davka na promet nepremičnin.

Zakon o davku na promet nepremičnin (Uradni list RS, št. 117/06; v nadaljnjem besedilu: ZDPN-2) v 5. členu določa, da je zavezanec za davek prodajalec nepremičnine.V postopku za odmero davka na promet nepremičnin ima položaj stranke tudi kupec, kadar pogodbeno prevzema obveznost plačila davka na promet nepremičnin (6. člen ZDPN-2). Glede na navedeno, lahko torej kupec zahteva tudi vračilo plačanega davka, in sicer v delu, ki ga je plačal sam (tretji. odstavek 16. člena ZDPN-2).

V zvezi s pobudo, da naj davčni organ predloženo pogodbo o prodaji nepremičnine najprej potrdi, da se postopek spelje do konca (predvidevamo, da gre za postopek vpisa nepremičnine v zemljiško knjigo), nato pa odmeri davek in obvesti plačnika, da naj poravna svojo obveznost, pojasnjujemo, da davčni organ ne potrjuje sklenjenih pogodb, temveč odmerja davek na promet nepremičnin v skladu z ZDPN-2. Ta zakon v 15. členu ureja posledice, če davek ni plačan, in sicer določa, da ni mogoče overiti podpisov na pogodbi o prenosu lastninske pravice na nepremičnini, če ni dokazano, da je davek plačan ali pa da obstojijo zakonsko določeni razlogi, zaradi katerih ni treba obračunati davka na promet nepremičnin, ali da pogodba ni predmet odmere.

Lastninska pravica se pridobi šele z vpisom v zemljiško knjigo. Za polno pravno pridobitev lastninske pravice ne zadostuje, da posameznik razpolaga s prodajno pogodbo, tudi v primeru, da je ta overjena, ampak mora vložiti tudi ustrezni predlog za vpis svoje pravice v zemljiško knjigo. Po sklenitvi in podpisu pogodbe o pridobitvi lastninske ali druge stvarne pravice, mora prodajalec kupcu izročiti overjeno zemljiškoknjjižno dovolilo. Le-to je lahko tudi sestavni del prodajne ali druge pogodbe, vendar mora biti v tem delu podpis prodajalca na prodajni pogodbi overjen. Overitev zemljiškoknjižnega dovolila je notarsko opravilo. Pred samo overitvijo pa mora stranka pridobiti še potrdilo davčnega organa (Finančne uprave Republike Sloveniji) o plačilu davka.

Menimo, da je zakonska ureditev, ki določa, da se lahko lastninska pravica na novega lastnika vpiše v zemljiško knjigo šele po izpolnitvi pogojev, med katerimi je tudi plačilo davka, primerna.