Oddajte pobudo

Potrebna soglasja sosedov za razdelitev lastne parcele

Področje: Poslovni SOS
Pristojni organi: MNVP
  • 18. 06. 2015Pobuda objavljena
  • 18. 06. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 26. 06. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

V postopku gradnje Poslovnega centra Gonzaga smo naleteli na banalno težavo, ki nam je za pol leta odmaknila gradnjo. Lastno parcelo smo želeli razdeliti na več parcel. Mejnike smo morali postaviti tudi na parcelno mejo, ki ima več lastnikov živečih povsod po svetu. Tu so se začele težave. Čerpav naša parcelacija na njihovo parcelo nima nobenega vpliva, je vse lastnike GURS moral vabiti na parcelacijo. Ker niso dvignili pošte in povratnic ni bilo, so morali pošiljati poizvednice. Dolg in nepotreben postopek, saj z parceliranjem lastne parcele ni vpliva na soseda.

OPOMBA Ministrstva za javno upravo:
Podjetnik nam je na našo prošnjo posredoval še naslednje informacije:
-    skoraj prepričan je, da so bile meje pred izvedbo parcelacije urejene,
-    predlaga, da se iz zakonov izbrišejo vse določbe, ki zahtevajo prisotnost sosedov pri parcelaciji lastnega zemljišča.

Odgovor pristojnega organa

ODZIV MINISTRSTVA ZA OKOLJE IN PROSTOR in Geodetske uprave Republike Slovenije:Glavni razlog za obstoječo zakonsko ureditev, da mora biti pred evidentiranjem parcelacije urejen del meje, ki se je dotika nov del meje, ki nastane pri parcelaciji, je VAROVANJE PRAVIC VSEH LASTNIKOV parcel.
Če del meje, ki se ga nova (parcelacijska meja) dotika, v zemljiškem katastru še ni urejen, ga je potrebno urediti predhodno pred samo parcelacijo, saj v nasprotnem primeru lahko pride do posega v sosednjo parcelo, pri čemer se lastnik te parcele o tem nima možnosti izjasniti oz. ne sodeluje v postopku, ki vpliva na določitev (omejitev) njegove posesti. Posledično to pomeni, da nastanejo spori med lastniki, ki so vsebinsko in postopkovno zahtevni in težko rešljivi.
Pri vabljenju lastnikov – strank v upravnem postopku evidentiranja urejenih meje in parcelacije, se uporabljajo določila Zakona o splošnem upravnem postopku, zato bi bilo morda smiselno iskati rešitve v okviru splošnih pravil vabljenja strank v upravnih postopkih.

Še komentar glede predloga podjetnika:
1. če bi bila meja s sosedom v zemljiškem katastru res ŽE UREJENA, potem v postopku parcelacije njegove parcele predhodno ne bi urejali meje s sosednjimi parcelami
2. v samem postopku parcelacije že po obstoječi zakonodaji (Zakon o evidentiranju nepremičnin) lastniki sosednjih parcel niso stranke v postopku.