Oddajte pobudo

Pavšalna obdavčitev

Področje: Finance
Pristojni organi: MJU
  • 07. 07. 2015Pobuda objavljena
  • 07. 07. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 08. 07. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Včasih so kmetje plačevali desetino in zadeva je bila jasna. Danes s.p.-ji večinoma tisti, ki niso pripojeni k kašnim državnim jaslim, nimajo takoj nekega zaslužka, morajo pa takoj plačevati prispevke, ki nanesejo 50% ali tudi več zaslužka. Mnogi bi odprli s.p. pa se tega bojijo in vsega tistega kar sledi (rubež itd.) Z več ljudmi sem se pogovarjal in vsi bi pristali na dogovorjen % (npr.20%) od dejanskega zaslužka. Davčna uprava ima popolnoma zadovoljive podatke in ni izgovora , da to ni mogoče. Edino tako bi se ljudje otresli strahu pred birokracijo in verjemite, da bi na veliko odpirali s.p. in s tem bi oživili zavrto malo gospodarstvo. Ne iščite rešitev v nekem novem zakonu ali predpisu temveč tu je rešitev. Kar zadeva prispevek k pokojninski blagajni bi bila pokojnina pač sorazmerna vplačanem znesku (še vedno bolje kot nič).

Odgovor pristojnega organa

Uveljavljen slovenski sistem določanja davčne osnove z dohodnino od dohodka iz dejavnosti fizičnih oseb, daje davčnemu zavezancu ob izpolnjevanju določenih pogojev možnost odločitve za poenostavljen način določanja davčne osnove (določanje davčne osnove z upoštevanjem dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov). S spremembo zakonodaje v letu 2012 (začetek uporabe z davčnim letom 2015) je bil ta sistem bistveno spremenjen s ciljem dodatne administrativne razbremenitve malih poslovnih subjektov pri izpolnjevanju davčnih obveznosti ter povečanja njihove pravne varnosti v povezavi z večjo gotovostjo glede določanja davčne osnove.

Kot navedeno je veljavni sistem v Sloveniji v uporabi šele od davčnega leta 2013, s popravki, ki se uporabljajo od davčnega ieta 2015 naprej (sprememba pogojev za vstop in povišanje normiranih odhodkov s 70% na 80%). Bo pa v okviru načrtovanih ciljev na področju davčnega sistema v splošnem proučena tudi ustreznost sedanje ureditve obdavčevanja dohodkov fizičnih oseb, ki opravljajo dejavnost.