Oddajte pobudo

Vstop v sistem normirancev

Področje: Finance
Pristojni organi: MF
  • 29. 05. 2015Pobuda objavljena
  • 29. 05. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 08. 07. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Kot podjetnik bi želel izpostaviti problematiko vstopa v sistem pavšalne obdavčitve oziroma normirancev, saj FURS zahteva posebno prijavo v roku 8 dni in ne upošteva prijavo na točki VEM ob registraciji s.p-ja.

Vstop v sistem normirancev po preteku 8 dni od registracije s.p-ja sploh ni mogoč do začetka naslednjega koledarskega oziroma poslovnega leta. Teh primerov pa naj bi bilo zelo veliko. Tovrstne težave se sedaj kolikor je meni znano rešujejo tako, da podjetnik izbriše svoje podjetje in ga potem v naslednjih dneh spet ustanovi kot normiranec. Po moje to ni prava rešitev. s.p. bi moral imeti možnost, da priglasi status normiranca vsaj v času ko ima s.p. registriran, dejansko pa še ne posluje.  To, da bi zaprl pravkar ustanovljeni s.p. in odprl takoj novega še enkrat je prav tako nemogoč, saj pri tem izgubim izgubim vse bonitete - oprostitev plačila prispevkov prvo in drugo leto iz naslova zaposlitve oziroma samozaposlitve.

Torej sedaj se lahko podjetnik prijavi za normiranca samo ob registraciji oziroma v 8 dneh po registraciji (in ne sme zamuditi niti dneva) ter pred začetkom novega koledarskega leta. Vmes to ni mogoče. Predlagam spremembo predpisov, saj so situacije trenutno za podjetnike precej neživljenjske, kar pa nikakor ne koristi niti državi, menim pa da se te situacije tudi ob potrebni spremembi predpisov lahko kljub temu hitro rešijo v korist državljanov in države.

Odgovor pristojnega organa

Odziv Ministrstva za finance:

Zakon o davčnem postopku - ZDavP-2 (Uradni list RS, št. 13/11-UPB4,, 32/12, 94/12, 111/13, 25/14 - ZFU, 40/14 - ZIN-B in 90/14) v drugem odstavku 308. člena (med drugim) določa, da davčni zavezanec, ki na novo začne opravljati dejavnost, opravi priglasitev za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov za prvo davčno leto opravlja dejavnost hkrati ob predložitvi prijave za vpis v davčni register v osmih dneh od vpisa v primarni register oziroma od vpisa v uradno evidenco organa. Sestavni del priglasitve je izjava davčnega zavezanca, da za davčno leto, v katerem je začel na novo opravljati dejavnost, uveljavlja ugotovljene davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov, ter izjava o izpolnjevanju pogojev, določenih z zakonom, ki ureja dohodnino. V tretjem odstavku istega člena pa ta zakon določa, da davčni organ priglasitev, opravljeno po tem roku, s sklepom zavrže, pri čemer pritožba zoper sklep ne zadrži izvršitve.

Iz navedenega izhaja, da mora zavezanec, ki začne dejavnost opravljati na novo, priglasitev za ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normirnih odhodkov za prvo davčno leto opravljanja dejavnosti praviloma opraviti v osmih dneh od vpisa v primarni register, tj. v obravnavanem primeru, ki gre za podjetnika, v osmih dneh od vpisa v Poslovni register Slovenije, ki ga vodi AJPES. Zavezanec, ki te priglasitve ne opravi v tem roku, ki je prekluziven, izgubi pravico v prvem davčnem letu opravljanja dejavnosti ugotavljati davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov (1).

Kljub navedenemu lahko zavezanec, ki je registriran na točki VEM, priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanem normiranih odhodkov opravi kar tam, in sicer na način, da zaposleni na točki VEM v poseben, poenostavljen obrazec - vlogo DavPov za s.p. (2) vpiše predvidene prihodke zavezanca v davčnem letu začetka opravljanja dejavnosti in ga označi kot zavezanca, ki želi v tem davčnem letu davčno osnovo ugotavljati z upoštevanjem normiranih odhodkov. Tovrstna priglasitev davčnemu organu zadostuje oziroma lahko davčni organ naknadno, če tako oceni, od zavezanca zahteva dodatna pojasnila / ali dokazila. To pomeni, da zavezancu ni treba v roku osmih dni od vpisa v primarni register oziroma od vpisa v uradno evidenco organa še enkrat, na obrazcu - Priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov ob začetku opravljanja dejavnosti, objavljenem na spletni strani FURS, opraviti priglasitev.

Povedano z drugimi besedami, zavezanec mora priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov opraviti na obrazcu - Priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normirnih odhodkov ob začetku opravljanja dejavnosti, objavljenem na spletni strani FURS, v roku osmih dni od vpisa v primarni register oziroma od vpisa v uradno evidenco organa le, če priglasitev ni opravil že na točki VEM preko obrazca - vloge DavPov za s.p.

V primeru, da je na točki VEM zavezanec ob registraciji s.p. dejansko izrazil željo, da bi v davčnem letu začetka opravljanja dejavnosti ugotavljal davčno osnovo z upoštevanjem normiranih odhodkov, vendr iz določenega, opravičljivega razloga priglasitev tovrstnega ugotavljanja davčne osnove takrat, niti v roku osmih dni od vpisa v primarni register oziorma od vpisa v uradno evidenco organa, ni bila opravljena, zavezanec pa to davčnemu organu dokaže (npr. s pisno izjavo pooblaščene osebe s točke VEM), davčni organ takšnega zavezanc obravnava kot zavezanca, ki je priglasitev ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov opravil pravočasno in ga na tej podlagi, kot normiranca, tudi označi v davčnem registru. V nasprotnem (tj. če zavezanec davčnemu organu ustrezno ne dokaže, da je ob registraciji s.p. dejansko izrazil željo po ugotavljanju davčne osnove z upoštevanjem norniranih odhodkov) to ni mogoče, saj je rok, da je določen v 308. členu ZDavP-2, prekluzivne narave. Zaradi navedenega zavezancem v vseh primerih oddaje vlog na točkah VEM priporočamo, da zaradi nedvoumnosti in namena dokazovanja na teh točkah pridobijo in shranijo izpis iz aplikaicje, iz katerega sta med drugim vidna obseg in vsebina davčnih podatkov.

(1) Izjemo predstavljao primeri, ko zavezanec iz opravičenih vzrokov (npr. elementarni dogodek, nenadno obolenje zaveznca, prometna nesreča) zamudi rok za opravo priglasitve. V takih primerih lahko zavezanec pri davčnemu organu, v skladu z določbami 103 - 108. člena ZUP (Uradni list RS, št. 24/06-UPB2, 105/06-ZUS-1, 126/07, 65/08, 47/09 Skl. US: U-I-54/06-32 (48/09 popr.), 8/10, 82/13), vloži predlog za vrnitev v prejšnje stanje, ki odpravlja posledice prekluzivnega roka in zavezancu omogoča naknadno opravo zamujenega dejanja. Ob tem dodajamo, da je vložitev predloga za vrnitev v prejšnje stanje vezana na rok.  Predlog je tako treba podati v osmih dneh od dneva, ko je prenehal vzrok, pa se vrnitev v prejšnje stanje ne more več predlagi po poteku treh mesecev od dneva zamude.

(2) Ne gre za vlogo - obrazec, ki je objavljen na spletni strani FURS:

http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet/Davki_in_druge_dajatve/Podrocja/Dohodnina/Dohodek_iz_dejavnosti/Obrazci/Priglasitev_ugotavljanja_DO_z_upostevanjem_normiranih_odhodkov_ob_zacetku_opravljanja_dejavnosti.pdf