Oddajte pobudo

Univerzalni temeljni dohodek

Področje: Javna uprava
Pristojni organi: MJU
  • 29. 05. 2015Pobuda objavljena
  • 29. 05. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 22. 06. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Predlagam, da začnete razmišljati o uvedbi UTD, kateri predlog je že bil poslan Vladi na spodnji povezavi: http://predlagam.vladi.si/webroot/idea/view/6472.

Z UTD, bi se lahko rešilo ogromno nepotrebne birokracije, povečali transparentnost, zvišali standard življenja, ter povečali varnost v naši državi. UTD bi nadomestil razne penzije, štipendije, socialne pomoči, dodatke, itd... Prav tako bi lahko bile penzije lahko enake za vse državljane ne glede na to koliko so vplačevali, oziroma UTD, bi že to uredil, tako, bi se znebili nepotrebnih izrčunov, koliko let, dnevov in ur smo delali, koliko smo vplačevali, kakšna je bila inflacija, itd... Državljani želijo imeti varno prihodnost in dostojno življenje in prav je, da se jim to omogoči v naslednjih 20-letih najkasneje.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Urada RS za makroekonomske analize in razvoj:

Pobuda o uvedbi univerzalnega temeljnega dohodka (UTD), ki bi v določenem znesku pripadal vsakemu posamezniku, sicer sega daleč v zgodovino, vendar je bila v praksi do danes zgolj redko uveljavljena. Tako tudi države EU z najvišjo kakovostjo življenja (Luksemburg, Nizozemska, Irska, Avstrija …) vprašanje socialne zaščite državljanov rešujejo na drugačne načine.

V Sloveniji podobno kot v drugih državah problematiko najšibkejših skupin prebivalstva rešujemo s širokim naborom socialnih transferjev. Za morebitno uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka bi bila potrebna korenita sprememba sistema zagotavljanja socialne države, kot jo poznamo v današnjem pomenu. Za to bi bilo treba opraviti izčrpno in dolgotrajno družbeno razpravo vseh družbenih skupin in doseči široko politično soglasje.

Nadaljnje analize o finančni vzdržnosti UTD in njegovi višini bi Vlada RS lahko pridobila po sprejemu omenjenega družbenega in političnega soglasja, po katerem bi bile znane tudi osnovne predpostavke o virih financiranja in upravičencih do UTD. Brez teh osnovnih predpostavk pa poglobljene analize niso smiselne.