Oddajte pobudo

Štirje TRR za plačilo socialnih prispevkov

Področje: Finance
Pristojni organi: MJU
  • 20. 05. 2015Pobuda objavljena
  • 20. 05. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 21. 05. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Zakaj država še v letu 2015 ne ustvari enotnega računa za plačilo vseh socialnih prispevkov, ki jih plačujemo podjetniki. To v praksi pomeni, da je treba ustvariti 4 različne UPN naloge, za vsakega od njih banki plačati provizijo in tratiti svoj čas. Če bo kdo vplačal zgolj del zneska, bi se pač ta vplačani znesek odstotkovno porazdelil med vse podračune. Enostavno.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za finance:

Ministrstvo za finance predhodno pojasnjuje, da so z namenom zmanjševanja administrativnih ovir in stroškov plačevanja dajatev za zavezance za plačevanje obveznih dajatev in drugih javnofinančnih prihodkov 1. 10. 2011 začeli veljati novi prehodni davčni podračuni, ločeni po vrstah javnofinančnih blagajn, in sicer: proračun države (1 podračun), proračuni lokalnih skupnosti (1 podračun za vsako občino), ZPIZ (1 podračun), ZZZS (1 podračun). S spremembo se je nadomestilo cca. 3000 vplačilnih podračunov ter omogočilo plačilo obveznosti z enim nalogom, vendar le, če gre za dajatve znotraj posamezne blagajne javnega financiranja. Če zavezanec pri plačilu na posamezen PDP v sklic na številko odobritve vpiše splošni sklic 99996, lahko z enim plačilnim navodilom plača vse dajatve posameznega prejemnika. Več o tem lahko najdete na spletni strani davčne uprave.

Davčni organ fizičnim in pravnim osebam odmerja različne vrste davkov v skladu z Zakonom o obdavčenju in Zakonom o davčnem postopku. Zaradi različne narave davkov (posredni, neposredni, davki na dohodek, davki na premoženje, prometni davki, prispevki, davki po odbitku, itd.) in razlik, kdaj nastane trenutek obdavčitve, je predlog glede direktne obremenitve, plačila prek trajnika in plačevanja prispevkov za socialno varnost in zaposlitev ne samo mesečno, brez velikih sprememb celotnega sistema obdavčitve in zakonov s področja socialnih zavarovanj (npr. Zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, Zakon o zdravstvenem zavarovanju), neizvedljiv.

Ne glede na navedeno pa se strinjamo, da bi predlagana rešitev olajšala in tudi zmanjšala stroške poslovanja zavezancev, zato bomo predlog preučili.