Oddajte pobudo

Problem Zakona o davčnem potrjevanju računov

Področje: Finance
Pristojni organi: MF
  • 20. 05. 2015Pobuda objavljena
  • 20. 05. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 18. 06. 2015Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Glavni problem Zakona o davčnem potrjevanju računov je definicija "plačila z gotovino", ki v ta pojem zajame tudi celotno elektronsko poslovanje z uporabo zunanjih storitev (PayPal, ...). Le te pa se ne bi smele enačiti s splošnim "gotovinskim" poslovanjem, ker gre za čisto drugačno obliko poslovanja.

Podroben opis problema je opisan na sledečem blogu

http://www.alesspetic.si/2015/05/davcne-blagajne-in-konkurencnost.html

Odgovor pristojnega organa

Odziv Ministrstva za finance:

V skladu s predlogom ZDavPR se med gotovinska plačila štejejo vsa plačila, ki niso bila izvršena kot nakazilo s transakcijskega računa plačnika na transakcijski račun dobavitelja in vključujejo (bankovce in kovance, plačilne in kreditne kartice, čeke, virtualne valute, itd.). Z vidika možnosti prikrivanja ustvarjenega prometa pri gotovinskem poslovanju so najbolj problematična plačila, ki jih dobavitelj prejme v obliki bankovcev in kovancev, v obliki virtualnih valut, ki niso knjižene na poslovni bančni račun ali v obliki nakazila na kartico. Namen tako široke opredelitve plačila z gotovino v Zakonu o davčnem potrjevanju računov je zajeti vse oblike plačil, ki se izvajajo v okviru blagajniškega poslovanja z namenom poenotenja postopkov in zahtevanih podatkov na računu ne glede na način plačila.

PayPal je tuj ponudnik spletnih plačilnih storitev, ki izvaja storitve v Sloveniji neposredno in je notificiran pri Banki Slovenije. Zato v primeru plačila računa preko PayPala velja enaka razlaga in uporaba predloga zakona kot velja za vse ostale izvajalce plačilnih storitev v Sloveniji, in sicer: v kolikor plačilo s katerokoli izmed oblik gotovine ni izvršeno neposredno pri dobavitelju ampak s posredovanjem izvajalca plačilnih storitev, se plačilo ne šteje kot gotovinsko in ne velja obveznost potrjevanja računov po ZDavPR.