Oddajte pobudo

Certifikat o poreklu

Področje: Poslovni SOS
Pristojni organi: MGTŠ
  • 27. 03. 2015Pobuda objavljena
  • 27. 03. 2015Pobuda posredovana v odziv
  • 23. 08. 2018Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Sem lastnik podjetja, ki se ukvarja s prodajo športne opreme. Večji del poslovanja nam predstavlja izvoz. Izvažamo pretežno v države Perzijskega zaliva in pri tem ogromno časa in energije izgubimo z birokracijo. Konkretno nam pri pridobivanju certifikata o poreklu blaga, država nič ne pomaga. Težava je v tem, da kljub temu, da izvažamo bolj ali manj enake artikle (95% je takih artiklov, ki smo jih zagotovo že izvažali) moramo vedno znova pridobivati certifikate. To je zamudno, pri tem pa so naše stranke nestrpne, zahtevne in brezkompromisne. Rešitev bi bila, da bi certifikate pridobili v naprej (vsaj za tiste artikle, ki so že bili predmet izvoza) in nato naknadno zagotovili vse kar se za certifikat zahteva.

Odgovor pristojnega organa

Odziv Ministrstva za finance:

Nepreferencialna pravila o poreklu blaga za razliko od preferencialnih pravil o poreklu blaga ne prinašajo nobenih trgovinskih ugodnosti. Uporabljajo se za namene izvajanja ukrepov trgovinske politike (kot so protidampinške in izravnalne dajatve, količinske omejitve, tarifne kvote, nadzorni in zaščitni ukrepi, uvozne in izvozne prepovedi ali omejitve), ugotavljanje porekla blaga v povezavi z različnimi zakonskimi področji (kot so npr. nacionalna pravila o označevanju porekla blaga in javna naročila), trgovinske statistike, izvajanje ukrepov skupne kmetijske politike (kot npr. izvozna nadomestila) ter izdaje potrdil o poreklu za blago, ki se izvaža v tretje države. Za dokazovanje nepreferencialnega porekla blaga se uporablja potrdilo o poreklu blaga (t.i. angl. Certificate of origin), ki je uradna izjava pooblaščenih organov o poreklu izdelkov, potrjena s strani pooblaščenih organov. V Sloveniji potrdila o poreklu izdaja GZS.

Nepreferencialna pravila o poreklu blaga so predpisana v zakonodaji EU, saj sodi področje carinske zakonodaje v izključno pristojnost EU in sicer so urejena v carinskem zakoniku Skupnosti ter izvedbenih določbah k carinskemu zakoniku Skupnosti. V navedeni zakonodaji ni predvidenih poenostavitev v smislu vnaprejšnje izdaje nepreferencialnih potrdil o poreklu blaga. Enako tudi na področju preferencialnih pravil o poreklu blaga velja, da se preferencialno potrdilo poreklu blaga izda in se ga da na razpolago takoj, ko je dejanski izvoz opravljen oziroma zagotovljen. Vsekakor je potrebno na področju nepreferencialnih pravil o poreklu blaga v prihodnosti razmisliti o možnosti elektronske izdaje potrdil o poreklu blaga, ki so jo uvedle nekatere države članice EU.

Ob tem je potrebno poudariti, da nepreferencialna pravila o poreklu blaga niso poenotena na svetovni ravni, kljub dolgoletnim prizadevanjem za poenotenje teh pravil pod okriljem Svetovne trgovinske organizacije. Zato so tretje države neodvisne pri sprejemanju zakonodaje na področju nepreferencialnih pravil o poreklu blaga, vključno s predpisovanjem predložitve nepreferencialnih potrdil ob uvozu blaga v te države.