Oddajte pobudo

Prodaja kmetijskih zemljišč

Področje: Kmetijstvo
Pristojni organi: MNVP
  • 04. 04. 2014Pobuda objavljena
  • 04. 04. 2014Pobuda posredovana v odziv
  • 13. 05. 2014Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Pozdravljeni.

Zmanjšanje administriranja pri prodaji kmetijskih zemljišč. Če se kmetijsko zemljišče prodaja kmetu po mojem mnenju ne bilo potrebno toliko soglasji. Sistem je preveč zakompliciran čisto po nepotrebnem, saj gre samo za nepotrebno administriranje.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za kmetijstvo in okolje:

 

Iz vašega vprašanja ni razvidno kakšna soglasja ste imeli v mislih, namreč Zakon o kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 71/2011 in št. 58/2012; v nadaljevanju: ZKZ), ki ureja promet s kmetijskimi zemljišči ne zahtevapreložitvekakršnihkoli soglasij pri prodaji kmetijskega zemljišča. Osebe, ki sprejmejo ponudbo oprodaji kmetijskega zemljišča in vložijo vlogo za odobritev pravnega posla, lahko k vlogi upravni enoti predložijo že sklenjeno prodajno pogodbo ali pa se sklicujejo na sprejem ponudbe.
Kar zadeva samo regulacijo prometa s kmetijskimi zemljišči, pa velja, da naj ta poteka na način, da se zagotovi uresničevanje ciljev ZKZ,kot so ohranjanje in izboljševanje pridelovalnega potenciala ter povečevanje obsega kmetijskih zemljišč za pridelavo hrane, trajnostno ravnanje z rodovitno zemljo, ohranjanje krajine ter ohranjanje in razvoj podeželja. Za uresničevanje tovrstnih ciljev je zakon med drugim določil osebe, ki imajo prednostno pravico pri nakupu kmetijskega zemljišča (predkupni upravičenci). Uresničevanje zakonite predkupne pravice pa je možno le, če pravni promet poteka po predpisanem postopku, ki je izveden in nadzorovan s strani pristojne upravne enote.