Oddajte pobudo

Overjena potrdila najemodajalcev

Področje: Javna uprava
Pristojni organi: MGTŠ
  • 26. 02. 2020Pobuda objavljena
  • 26. 02. 2020Pobuda posredovana v odziv
  • 15. 04. 2020Pobuda sprejeta in zaključena

Pobuda

Spoštovani,

od najemnikov, ki imajo stalno bivališče in veljavno pogodbo o najemu se zahteva še eno potrdilo, ki mora imeti celo overjen podpis, da lahko opravlja dejavnost.

To je birokratska ovira. Nekateri najemodajalci živijo celo v drugih državah in zanje predstavlja dodatno oviro.

Predlagam, da se zahtevek s potrdilom in overjenim podpisom odpravi.

Lep pozdrav.

Odgovor pristojnega organa

Odgovor Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo:

Z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o gospodarskih družbah (Uradni list RS, št. 82/13), ki je v prehodnih določbah posegel tudi v Zakon o sodnem registru (Uradni list RS, št. 54/07 – uradno prečiščeno besedilo, 65/08, 49/09, 82/13 – ZGD-1H, 17/15, 54/17 in 16/19 – ZNP-1) je bila določena obveznost samostojnih podjetnikov posameznikov (v nadaljnjem besedilu: podjetnik) in subjektov vpisa v sodni register (tj. gospodarskih družb, zavodov, zadrug, gospodarskih interesnih združenj), ki niso lastniki objekta na poslovnem naslovu, navedenem v prijavi, da prijavi za vpis v Poslovni register Slovenije ali sodni register priložijo overjeno izjavo lastnika objekta, da poslovnemu subjektu dovoljuje poslovanje oziroma opravljanje dejavnosti na tem naslovu.

Cilj zakonodajalca pri urejanju tega vprašanja je bil na eni strani preprečiti primere ustanavljanja poslovnih subjektov na naslovih brez vednosti, dovoljenja ali soglasja lastnikov objektov.

Na drugi strani se je želelo poslovne subjekte, njihove zastopnike ter podjetnike spodbuditi, da bolj skrbno pristopijo k urejanju pravno-formalnih razmerij med njimi in lastniki objektov, prostorov, pisarn idr., kar tudi njim samim zagotavlja določeno višjo pravno varnost.

Izvedbena pravila so v primeru subjektov vpisa v sodni register urejena v 6. členu Uredbe o vpisu družb in drugih pravnih oseb v sodni register (Uradni list RS, št. 43/07, 5/10, 25/14, 54/15 in 1/18).

Pravila o izjavi lastnika objekta, ki veljajo za podjetnike, urejena v tretjem odstavku 74. člena Zakona o gospodarskih družbah (Uradni list RS, št. 65/09 – uradno prečiščeno besedilo, 33/11, 91/11, 32/12, 57/12, 44/13 – odl. US, 82/13, 55/15, 15/17 in 22/19 – ZPosS; v nadaljnjem besedilu: ZGD-1), so bila spremenjena in dopolnjena s kasnejšimi spremembami ZGD-1.

Podjetnik, ki ni lastnik objekta na poslovnem naslovu ali na poslovnem naslovu podružnice, navedenem v prijavi, mora prijavi priložiti overjeno izjavo lastnika objekta, da podjetniku dovoljuje poslovanje na tem naslovu. Izjave ni treba overiti, če lastnik objekta poda izjavo na točki SPOT ali če podjetnik pridobi dovoljenje za opravljanje dejavnosti od Republike Slovenije, samoupravne lokalne skupnosti ali pristojnega državnega ali občinskega sklada, pristojnega za stanovanjske zadeve, na podlagi zakona, ki ureja stanovanjske stavbe.

V pobudi se postavlja vprašanje, zakaj mora stranka v primeru sklenjene pogodbe o najemu predložiti še overjeno izjavo lastnika objekta, saj gre za nepotrebno oviro. Na ministrstvu smo podobna vprašanja strank s sklenjenimi pogodbami o najemu že obravnavali. Ministrstvo se je do tega vprašanja npr. opredelilo v dopisu Enotnemu kontaktnemu centru državne uprave dne 5. 8. 2014.

Relevantni del odgovora navajamo v nadaljevanju:

»ZGD-1 ne določa obličnosti izjave lastnika objekta, zato je potrebno pri presoji, ali je neka listina v pravnem prometu (npr. pogodba o najemu) enakovredna izjavi lastnika objekta, vsakokrat izhajati iz namena izjave tj. seznaniti lastnika objekta, da se bo na naslovu objekta odvijala registrirana pridobitna dejavnost.

Da bi zagotovili, da bo lastnik objekta, na katerem se bo opravljala dejavnost, dejansko seznanjen z namero nosilca gospodarskega podjema, je zakonodajalec določil, da je podpis lastnika objekta na izjavi ali njej podobni listini overjen.«.